Zełenski: Szósty pakiet sankcji oznacza stratę finansową Rosji

1 czerwca 2022, 07:15 Energetyka

– Praktyczny rezultat unijnego szóstego pakietu sankcji to miliardy euro, których nie otrzyma Rosja i których nie będzie mogła wykorzystać na finansowanie terroru – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Wystąpienie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełeńskiego. Fot. Twitter.
Wystąpienie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełeńskiego. Fot. Twitter.

– Nareszcie mamy konkrety w sprawie szóstego pakietu sankcji unijnych wobec Rosji za tę wojnę. Pakiet został uzgodniony – powiedział Zełenski we wczorajszym wideo. Podkreślił, że jeszcze trochę potrwa zanim pakiet będzie zatwierdzony i wejdzie w życie. – Są już jasne kluczowe składowe pakietu i jego kierunek. Kraje europejskie zgodziły się na znaczne ograniczenie importu ropy z Rosji. Jestem wdzięczny wszystkim, którzy pracowali nad osiągnięciem tego porozumienia – dodał.

Zełenski zaznaczył, że praktyczny rezultat tego kroku to strata Rosji, która nie otrzyma dziesiątek miliardów euro. Wskazał, że Ukraina oczekuje objęcia nowym pakietem sankcji rosyjskiego banku Sbierbank, zablokowania rosyjskich dezinformacyjnych kanałów oraz nowych sankcji personalnych. Zapowiedział też pracę nad kolejnym pakietem sankcji – podaje Polska Agencja Prasowa.

Polska Agencja Prasowa/Jędrzej Stachura

Rosji grozi eksmisja. Problemy porozumienia naftowego OPEC+ to szansa dla Polski i nie tylko