Paliwo jądrowe zostało dostarczone do elektrowni w Ostrowcu

6 maja 2020, 13:45 Alert

Ministerstwo energetyki Białorusi poinformowało, że pierwszy ładunek paliwa został dostarczony na plac budowy elektrowni jądrowej w Ostrowcu.

Elektrownia Ostrowiec. Fot. Karolina Baca-Pogorzelska
Elektrownia Ostrowiec. Fot. Karolina Baca-Pogorzelska

Paliwo zostało dostarczone

Paliwo jądrowe jest przeznaczone dla pierwszego z dwóch budowanych bloków jądrowych. W komunikacie została podana informacja, że dostawa została zabezpieczona przez personel elektrowni i znajduje się pod ochroną wojsk wewnętrznych Białorusi. Na początku kwietnia Gosatomnadzor wydał zgodę na sprowadzenie paliwa z Rosji. Pręty paliwowe zostały dostarczone w specjalnych pakietach, które zostaną zamontowane w odpowiednich kasetach. Jeden reaktor do swojej pracy będzie potrzebował 163 pakietów paliwa jądrowego.

W kwietniu zakończyły się „gorące próby” reaktora, jeszcze bez zawartości paliwa wewnątrz. Zgodnie z najnowszym harmonogramem, pierwszy blok elektrowni ma rozpocząć pracę we wrześniu. Termin ten był jednak wielokrotnie przesuwany ze względu na opóźnienia. Pierwotnie pierwszy blok miał rozpocząć pracę w 2018 roku.

Paliwo jądrowe dla Białoruskiej Elektrowni Atomowej fot. NCCP

Paliwo jądrowe dla Białoruskiej Elektrowni Atomowej fot. NCCP

Kontrowersyjny projekt

Litwa od początku ostro protestuje przeciwko budowie elektrowni jądrowej w Ostrowcu ze względu na lokalizację elektrowni. Litwini regularnie informują również o wypadkach i incydentach, które przytrafiają się na budowie obiektu. Według Wilna, elektrownia budowana jest bez poszanowania zasad bezpieczeństwa oraz środowiska, a to w przyszłości może doprowadzić do katastrofy na niewyobrażalną skalę.

W maju litewski Seimas wezwał rząd do natychmiastowego podjęcia środków zapobiegających importowi energii elektrycznej z Białorusi. Piątego maja Seimas przyjął rezolucję w sprawie zagrożenia ze strony elektrowni jądrowej w Ostrowcu.

– Rząd proponuje nałożenie sankcji przez sojuszników Litwy na operatora elektrowni jądrowej, rosyjski Rosatom i inne firmy pośrednio zaangażowane w budowę i sprzedaż energii elektrycznej z elektrowni jądrowej – informują litewskie media.

27 kwietnia prezydent Litwy podczas rozmowy  z prezydentem Ukrainy poprosił o ponowne rozpatrzenie zakupu energii elektrycznej z tego kontrowersyjnego projektu. Dwa dni później, litewski minister spraw zagranicznych Linas Linkevicius  zwrócił się o wsparcie sekretarza stanu USA.

Tut.by/ Mariusz Marszałkowski

Marszałkowski: Atom na Białorusi budzi strach, ale nie zostanie drugim Czarnobylem