Państwa unijne chcą współpracować przy rozwoju OZE

7 maja 2020, 12:00 Alert
oze wiatraki
fot. Pixabay

Polska i kilka państw UE proponują wzmocnienie europejskiego sojuszu, który miałby wspomóc rozwój OZE. Kraje chcą, aby UE mocniej wsparła rozwój energetyki solarnej i wiatrowej – podaje Polska Agencja Prasowa.

Inicjatywa litewska

Litwa wystąpiła z inicjatywą do Komisji Europejskiej. Ministerstwo klimatu poinformowało PAP, że Polska poparła ten pomysł. Pod postulatem podpisały się ponadto: Łotwa, Austria, Estonia, Grecja, Austria, Luksemburg oraz Hiszpania.

Sygnatariusze podkreślili w liście skierowanym do KE, że kryzys wywołany koronawirusem bardzo mocno wpłynął na funkcjonowanie europejskiej gospodarki. Państwa wskazują, że przy tym należy pamiętać o działaniach, które pozwolą osiągnąć cele zrównoważonego rozwoju określone w tzw. europejskim zielonym ładzie. Szczególnie, położyć nacisk na takie technologie, które będą miały największą szansę sprostania tym wzywaniom.

Według PAP, sygnatariusze listu podkreślili, że OZE odegrają najważniejszą rolę w osiągnięciu neutralności klimatycznej – w szczególności te opierające się na wietrze i słońcu. I to właśnie w nie trzeba będzie w zainwestować nawet dwa biliony euro w najbliższych 30 latach.

Kraje postulują, aby Komisja Europejska powołała nowy sojusz, który skupiałby branżę OZE. Chcą również, aby uznała wiatr i słońce jako strategiczne dla osiągnięcia celów i rozważyła możliwość zwiększenia pomocy publicznej dla przedsięwzięć z tych sektorów. Według nich, Unia powinna uruchomić też wsparcie np. przez CEF, czyli instrument finansowy Łącząc Europę.

Polska Agencja Prasowa/Jędrzej Stachura

FT: Sektor OZE nie poddał się niszczycielskiej sile koronawirusa