PAP: Memorandum z USA o energii jądrowej może być zapowiedzią szerszej współpracy

13 czerwca 2019, 12:00 Alert
Andrzej Duda i Donald Trump
Andrzej Duda i Donald Trump. Fot. Kancelaria Premiera

Memorandum o współpracy Polski i USA w cywilnym wykorzystaniu energii jądrowej „ma duży ciężar gatunkowy” – ocenia zbliżone do rządu źródło PAP. Jak wskazuje, takie memoranda są elementem polityki USA przed ewentualnym poważniejszym angażowaniem się.

Memorandum od Understanding (MoU) o współpracy w dziedzinie cywilnego wykorzystania energii jądrowej zostało podpisane w środę – przy okazji wizyty w Waszyngtonie prezydenta Andrzeja Dudy – przez sekretarza energii USA Ricka Perry’ego i pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotra Naimskiego.

Według źródła PAP, memorandum, mimo niewiążącego charakteru „ma duży ciężar gatunkowy”. Obecna amerykańska polityka zakłada, że takie memoranda są konieczne przed ewentualnym poważniejszym zaangażowaniem się USA w danym sektorze – wskazało źródło.

Prezydent Andrzej Duda, w czasie wspólnej konferencji prasowej z prezydentem USA Donaldem Trumpem dziękował za tą umowę. „Mam nadzieję, że uda nam się wspólnie ten program zrealizować z pożytkiem dla ochrony środowiska, z pożytkiem dla ochrony klimatu na świecie i dla bezpieczeństwa mojej ojczyzny” – powiedział Duda. „Umowa ta poprawi bezpieczeństwo energetyczne Polski i zacieśni nasze więzi handlowe” – ocenił z kolei na konferencji Trump.

Według Perry’ego, Polskę i USA łączą strategiczne partnerstwo i przyjaźń, które wzmacnia wspólne zobowiązanie na rzecz bezpieczeństwa energetycznego. Minister energii Krzysztof Tchórzewski ocenił w środę w Warszawie, że „jest spora wola Stanów Zjednoczonych, żeby współpracować z Polską w zakresie programu jądrowego”. Jak dodał, zainteresowanie ze strony USA jest „największe”.

W listopadzie 2018 r. Perry i Naimski podpisali w Warszawie memorandum o strategicznym dialogu w obszarze energii. Perry mówił wtedy, że „będziemy wspierali wysiłki Polski, aby zwiększała dywersyfikację energetyczną, w tym jeśli chodzi o energię nuklearną”. Pierwsze posiedzenie w ramach dialogu strategicznego odbyło się w marcu 2019 r. w Houston. Energetyka jądrowa była jednym z tematów tego spotkania.

W projekcie Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. Ministerstwo Energii założyło uruchomienie pierwszego bloku jądrowego o mocy rzędu 1-1,5 GW w 2033 r. W następnych latach – do 2043 r. – planowane jest uruchomienie kolejnych pięciu takich bloków.

Polska Agencja Prasowa