Parkiet: Elektroenergetyka nie ma problemów z większym obligiem

19 stycznia 2018, 07:00 Alert

Jak czytamy w „Parkiecie”, podniesienie od początku tego roku wielkości obliga giełdowego zmusza koncerny energetyczne do zmiany strategii handlowych na rynku hurtowym.

Gazeta giełdy przypomina, że zgodnie z zapisami ustawy o rynku mocy, od stycznia br. zobowiązane do tego grupy energetyczne muszą sprzedawać na TGE 30 proc. wyprodukowanej energii. W 2017 r. obowiązywało jeszcze 15-procentowe obligo giełdowe. Jednocześnie ubiegły rok był pierwszym, od którego wygasł 100-proc. obowiązek sprzedaży energii na TGE przez PGE.

„Parkiet” zwraca uwagę, że ustawa wprowadzająca obligo nie uwzględniła dotychczasowej kontraktacji podmiotów nią objętych. Wprowadzenie obliga giełdowego pod koniec zeszłego roku skutkowało korektą naszych działań i modelu funkcjonowania na rynku hurtowym zarówno dla 2018 r., jak i dla lat następnych – powiedział cytowany przez „Parkiet” Piotr Ludwiczak, rzecznik Enei, nie ujawniając jednak więcej szczegółów.
Problemów ze zwiększonym obligiem giełdowym nie powinno mieć też PGE. – Od dłuższego czasu monitorowaliśmy starania części uczestników rynku, w tym TGE, w kierunku podwyższenia obliga giełdowego – wyjaśnia w gazecie giełdy PGE.

Pomimo, że nic nie wskazuje na problemy z wypełnieniem obliga giełdowego przez zobowiązane do tego spółki, osoby związane z rynkiem wskazują na możliwość tzw. wtórnego obrotu. – Energię można odkupić na rynku lub w kontraktach bilateralnych, a następnie sprzedać na TGE, przyczyniając się przy tym do zwiększenia płynności na giełdzie – radzi cytowany przez „Parkiet” Tauron.

Uczestnicy rynku wskazują jednocześnie na konieczność zmiany cennika TGE w zakresie stawek transakcyjnych i oferty dla animatorów rynku. Wstępna propozycja giełdy dotycząca stawek degresywnych została mocno skrytykowana przez spółki, którym zależy na wprowadzeniu cennika gratyfikującego uczestników handlu zwiększających obroty i poprawiających płynność na giełdzie. Kontynuowane są więc konsultacje zarządu TGE z uczestnikami rynku zrzeszonymi w Towarzystwie Obrotu Energią – czytamy w „Parkiecie”.

Parkiet/CIRE.pl