Posłowie Parlamentu Europejskiego przyjęli projekt KE dotyczący zezwolenia na wykorzystywanie gazu ziemnego do produkcji wodoru, zanim powszechne w użytku staną się technologie zeroemisyjne.
Gaz jako pomost do zielonego wodoru
Komisja Środowiska przyjęła projekt strategii wodorowej zaproponowaną przez KE, w której m.in zakłada się wykorzystanie gazu ziemnego do produkcji wodoru. Posłowie zaznaczają, że docelowo wodór powinien być produkowany jedynie ze źródeł zeroemisyjnych, jednak w etapie przejściowym dopuszczają wspieranie projektów wykorzystujących do tego celu gaz ziemny.
Prawodawcy zalecili trzy kryteria produkcji niskoemisyjnego wodoru z gazu ziemnego: proces musi pełnić rolę pomostową, znacznie zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych oraz uniknąć przyszłych negatywnych skutków wstrzymania wykorzystania gazu, kiedy technologie zeroemisyjne staną się powszechnością w zastosowaniu.
Posłowie wezwali Komisję do zharmonizowania przepisów dotyczących mieszania wodoru z gazem w istniejących gazociągach. Według nich, proporcja ta może wynieść nawet 20 procent.
Przeciwko projektowi zagłosowali przedstawiciele partii Zielonych. Według nich wygrał lobbing branży gazowej. W ich opinii, pozwolenie na produkcję wodoru z gazu jest działaniem niepożądanym, a w zamian tego powinno się jak najmocniej wspierać rozwój technologii zielonych.
EurActiv/Mariusz Marszałkowski