AlertEnergetykaGaz.

Parlament Europejski zgadza się na produkcję wodoru z gazu ziemnego

Posłowie Parlamentu Europejskiego przyjęli projekt KE dotyczący zezwolenia na wykorzystywanie gazu ziemnego do produkcji wodoru, zanim powszechne w użytku staną się technologie zeroemisyjne.

Gaz jako pomost do zielonego wodoru

Komisja Środowiska przyjęła projekt strategii wodorowej zaproponowaną przez KE, w której m.in zakłada się wykorzystanie gazu ziemnego do produkcji wodoru. Posłowie zaznaczają, że docelowo wodór powinien być produkowany jedynie ze źródeł zeroemisyjnych, jednak w etapie przejściowym dopuszczają wspieranie projektów wykorzystujących do tego celu gaz ziemny.

Prawodawcy zalecili trzy kryteria produkcji niskoemisyjnego wodoru z gazu ziemnego: proces musi pełnić rolę pomostową, znacznie zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych oraz uniknąć przyszłych negatywnych skutków wstrzymania wykorzystania gazu, kiedy technologie zeroemisyjne staną się powszechnością w zastosowaniu.

Posłowie wezwali Komisję do zharmonizowania przepisów dotyczących mieszania wodoru z gazem w istniejących gazociągach. Według nich, proporcja ta może wynieść nawet 20 procent.

Przeciwko projektowi zagłosowali przedstawiciele partii Zielonych. Według nich wygrał lobbing branży gazowej. W ich opinii, pozwolenie na produkcję wodoru z gazu jest działaniem niepożądanym, a w zamian tego powinno się jak najmocniej wspierać rozwój technologii zielonych.

EurActiv/Mariusz Marszałkowski


Powiązane artykuły

Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Orlen pomógł Czechom zerwać z rosyjską ropą

Koncern poinformował, że od marca 2025 roku wszystkie jego rafinerie korzystają z ropy naftowej spoza Rosji. Ostatnia dostawa została zrealizowana...

Austria wydała w 2024 roku 10 miliardów euro na paliwa kopalne

W zeszłym roku do Austrii importowano paliwa kopalne za kwotę 10 miliardów euro. Ropa i gaz pochodziły m.in. z Kazachstanu,...

Udostępnij:

Facebook X X X