EnergetykaGaz.

Parlament Europejski proponuje obniżenie celu magazynowania gazu do 83 procent

Gaz ziemny Fot. Freepik

Gaz ziemny Fot. Freepik

Parlament Europejski proponuje obniżenie unijnego celu magazynowania gazu przed zimą do 83 procent pojemności, wraz z wprowadzeniem środków zapewniających elastyczność, zgodnie z dokumentem opublikowanym późnym wieczorem w piątek.

Sugerowany cel napełnienia powinien być osiągnięty „w dowolnym momencie… między 1 października a 1 grudnia każdego roku”, czytamy w dokumencie.
Państwa członkowskie powinny mieć również „możliwość odstępstwa do czterech punktów procentowych od celu napełnienia w przypadku niekorzystnych warunków rynkowych”, stwierdzono.

Jednak „skumulowane efekty elastyczności i odstępstw nie powinny obniżyć ogólnych obowiązków napełniania magazynów poniżej 75%”, zaznaczono w dokumencie.
Tak zwane poprawki kompromisowe stanowią odpowiedź parlamentu na plany Komisji Europejskiej dotyczące przedłużenia obecnych zasad magazynowania gazu, które wygasają pod koniec tego roku, a zgodnie z którymi podziemne magazyny gazu muszą być wypełnione w 90 procent do 1 listopada.

Tekst będzie podstawą do negocjacji z Radą UE ministrów energii po głosowaniu w komisji ds. energii parlamentu 24 kwietnia. Zarówno Rada UE, jak i Parlament Europejski muszą uzgodnić wspólny tekst propozycji Komisji Europejskiej, zanim stanie się on prawem.
Poprawka nie odnosiła się wyraźnie do pośrednich celów w lutym, maju, lipcu i wrześniu, zawartych w obecnych przepisach.

Zamiast tego europosłowie stwierdzili, że państwa członkowskie posiadające podziemne magazyny gazu powinny „w odpowiednim czasie przedłożyć orientacyjny plan napełniania na cały rok kalendarzowy, aby osiągnąć roczny [zimowy] cel magazynowania gazu”.
W tekście dodano, że Komisja Europejska powinna „nieustannie monitorować rynek i szukać sposobów, które mogłyby pomóc w osiągnięciu celu napełnienia, na przykład poprzez agregację popytu i mechanizmy wspólnych zakupów”.

Montel news / Mateusz Gibała

PSE: Ponad 22 tysiące mocy zainstalowanej z fotowoltaiki i prawie 11 tysięcy z farm wiatrowych


Powiązane artykuły

Ceny ropy zwyżkują. Analityk: Polityka celna USA rodzi niepewność

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku zwyżkują. W centrum uwagi inwestorów pozostają dane o zapasach surowca, globalna polityka...
Japonia-USA. Źródło: Picryl

Więcej niż energia: LNG w relacjach Japonia-USA 

Japonia jest drugim na świecie największym importerem skroplonego gazu ziemnego (LNG), a surowiec ten stanowi ważne źródło energii dla tego...
Warszawa, 17.07.2025. Wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka podczas konferencji prasowej w siedzibie Ministerstwa Rozwoju i Technologii w Warszawie, 17 bm. (sko) PAP/Marcin Obara

Senatorowie poparli mocniejszą liberalizację przepisów dla wiatraków

Prace parlamentarne nad rządowym projektem ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych są na finiszu. Najpóźniej w przyszłym tygodniu Sejm...

Udostępnij:

Facebook X X X