Polski Alarm Smogowy (PAS) apeluje do premiera Morawieckiego o objęcie ochroną gospodarstw domowych ogrzewających mieszkania energią elektryczną. Według szacunków PAS pominięcie tej grupy postawi w ciężkiej sytuacji milion gospodarstw domowych. PAS prosi również o uruchomienie powszechnego programu poprawy efektywności energetycznej polskich mieszkań.
Premier ogłosił tarczę solidarnościową
W zeszłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki zaprezentował założenia tarczy solidarnościowej mającej zapewnić osłonę taryfową dla gospodarstw domowych. Ma ona obejmować zużycie energii na poziomie 2000 kWh/rok. Dla gospodarstw z osobami niepełnosprawnymi, rodzin z trojgiem i więcej dzieci oraz gospodarstw domowych, prowadzących działalność rolniczą będzie to 2600 kWh/rok.
Osłona proponowana przez rząd jest niewystarczająca dla użytkowników pomp ciepła
Według PAS osłona taryfowa rzędu 2000 kWh/rok to zadecydowanie zbyt niski limit dla osób ogrzewających mieszkania energią elektryczną
– Ogrzewanie 60 metrowego mieszkania w starym budownictwie może pochłonąć nawet ponad 5000 kWh/rok i jest to zużycie związane jedynie z ogrzewaniem – tłumaczy Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.
PAS proponuje zwiększenie limitu objętego osłoną dla tych, którzy wykorzystują energię elektryczną do ogrzewania o dodatkowe 4000 kWh/rok. W przeciwnym razie w ciężkiej sytuacji znajdzie się milion gospodarstw domowych, których w najbliższym sezonie grzewczym może nie stać na ogrzanie swoich mieszkań.
Brak wystarczającej osłony może zniechęcić ludzi do programu Czyste Powietrze
Według PAS, propozycja tarczy solidarnościowej w obecnym kształcie uderza w osoby, które były uczestnikami rządowego programu Czyste Powietrze i wymieniły stare, generujący zanieczyszczenia piece na pompy ciepła. Ci, którzy to zrobili, są obecnie narażeni na koszty i pozostawieni przez rząd bez znaczącego wsparcia. Może to spowolnić rozwój programu Czyste Powietrze, a nawet spowodować jego regres, gdyż osoby posiadające pompy ciepła mogą zechcieć zmienić je z powrotem na tradycyjne piece.
– Działanie zaproponowane w tarczy jest zupełnie niezrozumiałe tym bardziej, że w ramach Polskiego Ładu rząd zapowiadał wsparcie dla powszechnego stosowania pomp ciepła – mówi Guła.
Najlepszym środkiem zaradczym na kryzys jest ocieplanie budynków
Ponowiony zostaje też apel PAS o wprowadzenie dopłat do ocieplania mieszkań. Poprawa wydajności energetycznej budynków byłaby najlepszą tarczą chroniącą gospodarstwa domowe przez skutkami kryzysu energetycznego, jak twierdzi organizacja.
– Oczekujemy od rządu odpowiedzialnej postawy, która pozwoli nie tylko ograniczać doraźnie skutki kryzysu energetycznego, ale też usunie przyczyny tego kryzysu, wśród których energochłonność i słaby stan energetyczny polskich domów odgrywają zasadniczą rolę – dodaje Andrzej Guła.
Polski Alarm Smogowy/Szymon Borowski
Guła: Koktajl rakotwórczych spalin będzie się unosić zimą nad Polską przez niedobór paliw (ROZMOWA)