Pawlak: Efektywność Energetyczna może być europejskim gazem łupkowym

6 lipca 2015, 09:57 Energetyka

„Wprowadzając efektywność energetyczną nie ponosimy kosztów technologicznych, a jest to obszar dający najlepsze efekty dla klimatu i gospodarki”, powiedział Waldemar Pawlak.

O efektywnym gospodarowaniu energią w krajach Unii Europejskiej dyskutowali Posłowie, Senatorowie, przedstawiciele Ministerstw, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska,  Ambasady Republiki Federalnej Niemiec, organizacje pozarządowe, a także Europejskiego Stowarzyszenia ds. rozliczania energii – uczestnicy konferencji „Dyrektywa o Efektywności Energetycznej (EED) – transpozycja w Polsce i w innych krajach członkowskich Unii Europejskiej”, które odbyło się w Sejmie.

„Polska administracja zawsze popierała rozwiązania promujące efektywność energetyczną, a Dyrektywa w sprawie efektywności energetycznej jest ważnym elementem europejskiego charakteru i mogłaby stać się europejskim gazem łupkowym” – podkreślał w swoim wystąpieniu Waldemar Pawlak, Poseł na Sejm i Prezes Fundacji Polski Kongres Gospodarczy.  Mateusz Kędzierski – ekspert w obszarze gospodarka i energetyka, Instytutu Sobieskiego, podkreślał, że „energia oszczędzona jest najtańszą i najczystszą energią. (…) W ostatnich kilku latach w Polsce spadła energochłonność względem PKB,  a wyzwaniem będzie utrzymanie tempa zwiększania efektywności energetycznej”. Matthias Rehm – główny specjalista ds. ekonomicznych Ambasady Republiki Federalnej Niemiec, przedstawił dane, które pokazały, że podczas całego cyklu życiowego działań na rzecz efektywnego zarządzania energią Niemcy zaoszczędzili od 90-100 miliardów euro, a redukcja zużycia energii pierwotnej między 2008 a 2013 rokiem wyniosła aż 5,1%. Dlatego też, trudno wytłumaczyć pominięcie oszczędności wynikające ze sposobu rozliczeń ciepła w projekcie Polityki Energetycznej Polski do 2030, tłumaczył dr inż. Krzysztof Wilbik – prezes Stowarzyszenia ds. Rozliczania Energii.

Przykłady dobrych praktyk kompletnej transpozycji dyrektywy, zwłaszcza art., 9-11,  z Włoch, Bułgarii, Słowacji  i Czech przedstawił Udo Wasser, dyrektor zarządzający Europejskiego Stowarzyszenia ds. Rozliczenia Energii (E.V.V.E.).

Oszczędność zużycia energii przez odbiorców końcowych jest głównym priorytetem Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/27/UE z 25 października 2012 r. w sprawie efektywności energetycznej, zgodnie z art. 7 i odpowiednio 9-13 w sprawie indywidualnego opomiarowania. Komisja Europejska, wskazuje w swojej nocie interpretacyjnej, że celem dyrektywy jest  „pobudzenie oszczędności energii w obszarze jej zużycia końcowego”, a efektem może być oszczędność energii w sektorze budowlanym na poziomie 15-30%. Ogrzewanie powierzchni i wody odpowiada za 85%-87% zużycia energii w budynku. Jak pokazują dobre praktyki w tym zakresie, we wszystkich opomiarowanych mieszkaniach w starym budownictwie, nawet w przypadku braku zastosowania innych instrumentów efektywności energetycznej, zużycie energii spada o minimum  10%.  Wg danych Stowarzyszenia, systemem rzeczywistego rozliczania kosztów, objętych jest już w Polsce ponad 3,5 mln mieszkań, co przyczynia się do redukcji emisji na poziomie prawie 3 mln ton CO2 rocznie.

Polska jest nadal na początku drogi ku efektywności energetycznej, co jest zadziwiające po 10 latach członkostwa w Unii Europejskiej.  Efektywność energetyczna powinna być budowana przez cztery podmioty Państwo, Sektor Prywatny, Administrację, oraz Sektor Energetyczny. Bez dodatkowych zachęt i bez budowania świadomości nie przyśpieszymy wdrażania efektywności energetycznej.

Źródło: Stowarzyszenie ds. Rozliczania Energii