Pawlak: Energa jest otwarta na współpracę z klastrami energii

19 marca 2019, 14:15 Alert

Jako grupa Energa jesteśmy otwarci na współpracę z klastrami energii – powiedziała Sylwia Pawlak, dyrektor Biura Rozwoju i Innowacji Energi podczas obywającego się w Krakowie Forum Gospodarki Energetycznej.

Zdjęcie: Grupa ENERGA
Zdjęcie: Grupa ENERGA

Sylwia Pawlak przypomniała, że Grupa Energa uczestniczy w dwóch klastrach energii: żarkowskim i turkowskim. – Współprac jest bardzo owocna, próbujemy pomóc rozwiązać problemy klastrowe w tym rejonie. Staramy się ukazać potencjał tych przedsięwzięć, zarówno dla nas, jako dla grupy energetycznej, jak i dla samych klastrów. Obserwujemy jednak problem z przedstawieniem wspólnej wizji kształtu poszczególnych klastrów przez tworzące je podmioty. Poszczególne jednostki w klastrach mają często nieznacznie różne wizje ich funkcjonowania – powiedziała Sylwia Pawlak.

Dyrektor Biura Rozwoju i Innowacji Energi zwróciła również uwagę, że należy pamiętać, iż małe klastry, czyli takie jakie funkcjonują na północy Polski, nie posiadają własnych linii elektroenergetycznych, ale będą wykorzystywać linie należące do lokalnego OSD, które wymagają w tym celu modernizacji. W niedługim czasie pojawi się również kwestia sprzedaży energii produkowanej w klastrach. – W tym zakresie będziemy starali się wskazać kierunek działania, np. współpracy z naszą spółką obrotu.

CIRE.pl