BezpieczeństwoWszystko

Pawlik: Polska przeciwko drzwiom obrotowym do UE i NATO

Ministrowie obrony NATO

Na konferencji Baltic Business Forum w Świnoujściu odbył się panel pt. ABC. Adriatyk, Bałtyk, Morze Czarne – integracja i współpraca w regionie. Jego uczestnikiem był Konrad Pawlik, podsekretarz ds. współpracy rozwojowej, Polonii i polityki wschodniej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP.

-Postrzeganie Gruzji jako integralnej części ABC dobrze odzwierciedla jaką rolę mogłaby odegrać Polska w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Bliskość kulturowa i pewna bliskość szans oraz wyzwań, oraz doświadczenia historyczne to szansa – powiedział urzędnik o kraju tematycznym tegorocznej konferencji BBF.

– Główne przesłanie, które płynie z Warszawy to, że przyjaciele się nie odwracają. Dostrzegamy problemy z jakimi ma do czynienia europejska wspólnota demokratycznych państw. Widzimy problemy związane z uchodźcami. Nie podzielamy zachowawczej postawy wobec aspiracji euroatlantyckich i europejskich ambicji krajów Międzymorza. Polityka wobec krajów wschodnich i Bałkanów nie powinny być podejmowane tylko jako polityka sąsiedztwa. Polska jako kolebka Solidarności i kraj opowiadający się za szeroko otwartymi drzwiami Unii i NATO nie może się zgodzić na to, by drzwi te były lekko uchylone lub zamknięte. Nie możemy pozwolić na drzwi obrotowe polegające na stałym składaniu obietnic i ich nierealizowaniu – mówił Pawlik.

Zdaniem przedstawiciela MSZ skuteczną odpowiedzią jest budowa solidarności i partnerstwa krajów Trójmorza (Adriatyk-Bałtyk-Morze Czarne – przyp. red.). One nie są budowane w opozycji czy odrębności do istniejących struktur europejskich i euroatlantyckich, ale także Grupa Wyszehradzka. – Traktujmy to jako dopełnienie, wzmocnienie i przybliżenie tych państw do tych struktur – mówił.

Jego zdaniem następnym elementem jest śmiała polityka reform. Ocenił, że kraje jak Ukraina czy Gruzja nie muszą „zdawać egzaminu” z obecności w Europie. Przekonuje jednak, że to wdrażanie refom będzie kluczowe dla przyszłości europejskiej tych krajów. Pawlik twierdzi, że kolejnym aspektem jest pomoc rozwojowa, w ramach której Polska przekazała już w sumie 250 mln euro w ostatniej dekadzie. Zaapelował o refleksję nad efektywnością tej pomocy.

– Pomimo pewnych różnic Grupa Wyszehradzka była dobrym wzorem. Współpraca pomiędzy trzema liderami integracji: Gruzją, Mołdawią i Ukrainą jest kluczowa. Razem możecie więcej – zaapelował do gości z wymienionych krajów obecnych na BBF.


Powiązane artykuły

Drony zdominują pola bitew. Polko: będzie je wspierać AI

Rosyjska inwazja na Ukrainę pokazała istotną rolę pojazdów bezzałogowych na współczesnym polu bitwy. Drony przeprowadzają zwiad, są „oczami” artylerii, służą...
Ukraińskie drony (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PAP/Vladyslav Musiienko

Kijów zainwestuje 6.2 mln dolarów w drony przechwytujące Shahedy

Stolica Ukrainy uruchamia program „Czyste niebo” o wartości 260 mln hrywien (ok. 6,2 mln dolarów). Nowy system ma wzmocnić ochronę...

Rosja przewozi zapasy, by przetestować Latający Czarnobyl

Rosyjskie statki z zaopatrzeniem zbliżają się do archipelagu na Morzu Barentsa. Znajduje się tam poligon służący do testów pocisku manewrującego...

Udostępnij:

Facebook X X X