PB: Branża fotowoltaiczna kusi banki i inwestorów

9 sierpnia 2017, 07:00 Alert

Jak czytamy w „Pulsie Biznesu”, projekty które wygrały wsparcie dla projektów fotowoltaicznych w grudniu 2016 r. i czerwcu 2017 r. starają się teraz zdobyć finansowanie.

Montaż fotowoltaiki na dachu. Fot. Wikimedia Commons
Montaż fotowoltaiki na dachu. Fot. Wikimedia Commons

Jak przypomina gazeta, liderem pod względem liczby ofert, które uzyskały wsparcie jest należąca do niemieckiej spółki firma Solar Holding. Żadna farma nie weszła jeszcze w fazę fizycznych prac, ze względu na to, że firma zdecydowała się na zakup sprzętu innego niż zadeklarowany w aukcjach.

– Technologia poszła do przodu od momentu, kiedy składaliśmy projekty i zgłaszaliśmy je w ramach prekwalifikacji do URE – tłumaczy Justyna Berktold, reprezentująca tą firmę.

Przyznaje ona, że wprawdzie Solar Holding pozyskało inwestorów, ale żeby inwestować w polską fotowoltaikę trzeba mieć optymistyczne nastawienie.

– Wielu zagranicznych inwestorów widzi, jak została potraktowana branża wiatrowa. Ponadto grudniowa aukcja przebiegła z problemami technicznymi, a wylicytowana przez nas cena, hm, mogłaby być wyższa. Mieliśmy z inwestorami twardy orzech do zgryzienia – zauważa na łamach dziennika Justyna Berktold.
Po formalnościach, a jeszcze przed fizycznymi pracami, jest też Chatteris, firma z grupy Wento, należącej do portfela Enterprise Investors – informuje gazeta.

– W grudniowej aukcji wsparcie uzyskało 10 naszych projektów, w czerwcowej – dziewięć. Prace nad nimi trwają. Finalizujemy pozyskanie finansowania bankowego dla pierwszej dziesiątki – mówi dziennikowi Łukasz Dąbrowski, pełnomocnik zarządu Chatteris.

Firma skłania się do finansowania bankowego, a z inwestorami zamierza rozmawiać o sprzedaży instalacji dopiero po jej całkowitej realizacji, jednak skłonienie jakiegokolwiek banku do współpracy nie będzie łatwe – czytamy w „Pulsie Biznesu”.

– Niepewność regulacyjna ma olbrzymi wpływ na sukces przedsięwzięcia biznesowego, a perturbacje w branży wiatrowej mogą promieniować na branżę fotowoltaiczną. Doświadczenia farm wiatrowych pokazują przecież, że np. umowy mogą zostać nagle zmienione. Dla banków ma to znaczenie – mówi gazecie Jerzy Bańka, wiceprezes Związku Banków Polskich.

Puls Biznesu/CIRE.pl