Parlament Europejski i Rada przyjęły w środę nową dyrektywę w sprawie krajowych poziomów emisji, w oparciu o wniosek Komisji, w którym proponuje się bardziej rygorystyczne wartości graniczne dla pięciu głównych czynników zanieczyszczenia powietrza w Europie. Wejdzie ona w życie 31 grudnia 2016 r.
W pełni wdrożona dyrektywa ograniczy do 2030 r. o prawie 50 proc. negatywne skutki zdrowotne zanieczyszczenia powietrza, takie jak choroby układu oddechowego i przedwczesna śmierć – podkreśl komisarz do spraw środowiska, gospodarki morskiej i rybołówstwa, Karmenu Vella. Dyrektywa jest głównym elementem bardziej wszechstronnego programu Komisji „Czyste powietrze dla Europy”.
– Nowe przepisy dotyczące jakości powietrza w Europie są ważnym przełomem w zwalczaniu „niewidzialnego zabójcy”, jakim jest zanieczyszczenie powietrza. Powoduje ono w Europie śmierćponad 450 000 osób rocznie. To dziesięć razy więcej niż wypadki drogowe. Teraz zależy tylko od rządów krajowych, jak szybko zaczną wdrażać te przepisy, tak aby obywatele mogli korzystać z czystszego powietrza. Będziemy współpracować z państwami członkowskimi wspierając je w wysiłkach na rzecz poprawy stanu zdrowia obywateli UE – mówi Vella.
Państwa członkowskie muszą dokonać transpozycji dyrektywy do prawa krajowego do dnia 30 czerwca 2018 r. oraz do 2019 r. opracować krajowy program kontroli zanieczyszczenia powietrza ustanawiający środki zmniejszające do 2020 i 2030 r. emisję pięciu głównych czynników zanieczyszczenia powietrza (PM2.5, dwutlenku siarki, tlenków azotu, niemetanowych lotnych związków organicznych i amoniaku) o uzgodnione wartości procentowe. Programy te muszą być skoordynowane z programami w takich dziedzinach jak transport, rolnictwo, energia i klimat.
Dzięki nowym przepisom KE chce doprowadzić do ograniczenia w perspektywie 2030 roku emisji PM2.5 – o 49 proc., dwutlenku siarki – o 79 proc., tlenków azotu – o 63 proc., lotnych związków organicznych – o 40 proc., a amoniaku – o 19 proc.
KE przyznaje, że będzie to wymagało nakładów, ale w jej ocenie koszty zostaną wielokrotnie zrekompensowane przez korzyści wynikające z oszczędności, szczególnie w zakresie opieki zdrowotnej i absencji chorobowych.
Komisja deklaruje, że będzie współpracować z państwami członkowskimi, aby zapewnić prawidłowe wdrożenie, na przykład poprzez utworzenie do jesieni 2017 r. nowego forum na temat czystego powietrza. Forum to umożliwi zbliżenie zainteresowanych stron w celu wymiany doświadczeń i dobrych praktyk. Komisja ułatwi również dostęp do unijnych instrumentów finansowania.
CIRE.PL