Pepperell: Gaz łupkowy dla bezpieczeństwa energetycznego Europy

26 czerwca 2014, 14:09 Gaz. Energetyka gazowa

Trwa dwudniowy szczyt przywódców Unii Europejskiej w Brukseli. Tematem rozmów jest między innymi europejska strategia bezpieczeństwa energetycznego przedłożona przez Komisję Europejską do zatwierdzenia Radzie Europejskiej. Rada ma ustalić w jaki sposób Europejczycy zwiększą swoje bezpieczeństwo energetyczne. Priorytetem jest zmniejszenie zależności od importu surowców z Rosji.

– Bezpieczeństwo energetyczne Europy nie jest nowym tematem. Stał się jednak na nowo ważny wobec wydarzeń na Ukrainie. Wpływ wysokich cen energii na konkurencyjność przemysłu również ma duże znaczenie – powiedział rzecznik Shale Gas Europe Marcus Pepperell.

– Jeśli Europa chce kontrolować swój sektor energetyczny, mieć niższe ceny i pewne dostawy, potrzebuje strategii zapewniającej długoterminową stabilizację. Potrzebuje też szybkiego rozwiązania dla potrzeb najpilniejszych. Rządy powinny być gotowe do uznania nowych źródeł energii, w tym gazu łupkowego, które zdywersyfikują ich miks energetyczny i zapewnią bezpieczeństwo dostaw – dodał.

Shale Gas Europe to platforma dyskusji o sektorze łupkowym. Biorą w niej udział firmy i specjaliści z branży. Wspierają ją Chevron, Cuadrilla Resoruces, Halliburton, Shell, Statoil i Total Gas Shale Europe.