PERN: Megainwestycje zapewniają bezpieczeństwo i mają uzasadnienie ekonomiczne

4 września 2020, 17:30 Alert
pern1
Budowa dwóch zbiorników w bazie paliw PERN w Koluszkach / fot. BiznesAlert.pl

Goście Europejskiego Kongresu Gospodarczego rozmawiali o wpływie dużych projektów inwestycyjnych, finansowanych ze środków publicznych, na odrabianie strat po pandemii koronawirusa. Uczestnikiem spotkania był Rafał Miland, wiceprezes PERN. Spółka realizuje projekt o nazwie Megainwestycje.

Program Megainwestycji PERN

PERN podaje, że Megainwestycje to strategiczny projekt, który odpowiada na potrzeby rynku naftowo–paliwowego i jednocześnie w znacznym stopniu zwiększa bezpieczeństwo energetyczne Polski. Chodzi o budowę kolejnych zbiorników magazynowych na ropę naftową w Terminalu Naftowym w Gdańsku (trzy zbiorniki o pojemności 100 tys. m sześc. każdy, dwa zbiorniki o pojemności 45 tys. m sześc. każdy), rozbudowę parku zbiornikowego w Bazie Gdański (dwa zbiorniki po 100 tys. m sześc.) oraz kontynuację rozbudowy baz paliw (I etap, zrealizowany – 128 tys. m sześc., II etap, obecnie realizowany – 222 tys. m sześc. , III etap – zakończenie przetargu na projekt) w Koluszkach, Rejowcu, Małaszewiczach, Emilianowie, Boronowie i Dębogórzu, a także budowa rurociągu paliwowego Boronów-Trzebinia i naftowego Gdańsk-Płock.

– Nasze projekty to z jednej strony inwestycje zwiększające bezpieczeństwo energetyczne Polski, z drugiej mają one także swoje uzasadnienie ekonomicznie i są dokładnie policzone. Zbiorniki, które dziś budujemy zarówno w obszarze ropy naftowej, jak i paliw, mają już klientów – powiedział wiceprezes Miland.

PERN/Jędrzej Stachura

PERN planuje modernizację systemu bezpieczeństwa rurociągów