PERN otwiera nowe zbiorniki na olej napędowy. Powiększa zdolności magazynowe o 250 tys. m sześc.

12 października 2023, 11:30 Energetyka

PERN uruchomił nowe zbiorniki na olej napędowy w Dębogórzu, Rejowcu, Boronowie i Nowej Wsi Wielkiej, powiększając tym samym swoje zdolności magazynowe o 250 tys. m sześc.

Baza Paliw PERN w Dębogórzu. Fot. Jędrzej Stachura
Baza Paliw PERN w Dębogórzu. Fot. Jędrzej Stachura

PERN, operator ropociągów przesyłowych w Polsce, uruchomił cztery nowe zbiorniki na olej napędowy. Osiem nowych obiektów zostało oddanych do eksploatacji w czterech lokalizacjach: Rejowcu, Dębogórzu, Nowej Wsi Wielkiej i Boronowie. Oznacza to, że teraz PERN powiększa swoje zdolności magazynowe o 250 tys. m sześc.

– Oddane zbiorniki są kolejnym buforem i polisą dla Polski w czasach zawirowań geopolitycznych wywołanych przez Putina. Bazy paliwowe pracują bez przerwy i na sto procent. Inwestycje PERN, których zakończenie dziś świętujemy, przekraczają 300 milionów złotych i 100 wykonawców. To pokazuje, że procesy inwestycyjne ciągną za sobą ożywienie gospodarcze i lokalne – podkreśliła – podkreśliła Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej podczas uroczystości z okazji otwarcia zbiorników w bazach PERN.

– Od lat realizujemy strategię, rozbudowujemy możliwości i coraz lepiej chronimy infrastrukturę. Bazy paliw to jeden z kluczowych elementów infrastruktury krytycznej i z tego miejsca dziękuję wszystkim pracownikom PERN i wykonawcom, którzy pomogli doprowadzić te przedsięwzięcia do końca – powiedział Mirosław Skowron, prezes PERN.

W Boronowie powstały dwa zbiorniki po 32 tys. m sześc., dzięki którym potencjał bazy wzrósł aż o 44 procent. W bazie w Rejowcu powstały trzy nowe zbiorniki po 32 tys. m sześc. Jednocześnie została tam zmodernizowana nawierzchnia torowa, dzięki czemu infrastruktura kolejowa jest teraz dostosowana do obsługi transportów kolejowych przy zwiększonym nacisku osi na szynę do 22,5 t/oś. Zmodernizowane zostały także wyspy nalewcze, zwiększyły się także możliwości dystrybucyjne oleju napędowego. W Dębogórzu dwa nowe zbiorniki zostały „wpięte” w istniejące rurociągi technologiczne. Dlatego wyzwaniem było pogodzenie włączenia tras nowych rurociągów do budowanych zbiorników, przy jednoczesnym zapewnieniu ciągłości operacyjnej bazy, a przede wszystkim terminowego rozładunku tankowców. W Nowej Wsi Wielkiej PERN wybudował zbiornik o pojemności 32 tys. m sześc, wraz z rurociągiem, który umożliwił jednoczesne przejmowanie oleju napędowego z Płocka i wytłaczanie produktu do bazy w Rejowcu, co do tej pory było niemożliwe. W tym roku w Nowej Wsi Wielkiej zrealizowano szereg dodatkowych inwestycji takich jak: modernizacja pompowni przeciwpożarowej, wewnętrznych torowisk oraz wymiana zbiorników przeznaczonych do magazynowania biokomponentów i dodatków do paliw – czytamy w komunikacie PERN.

PERN posiada około 4,1 mln m sześc. pojemności magazynowej na ropę naftową oraz około 2,4 mln m sześc. na paliwa płynne. Bazy paliwowe to kluczowy element logistyki naftowej w Polsce. W ostatnich tygodniach PERN informowało, że w trosce o bezpieczeństwo infrastruktury wprowadza systemy antydronowe oraz inne, które mają dbać o ochronę naftoportu oraz rurociągów. To wszystko w obliczu incydentów związanych z infrastrukturą krytyczną w całej Europie, m.in. wybuchów na magistrali Nord Stream oraz wycieku z gazociągu Balticconnector.

Jędrzej Stachura

PERN wdraża systemy antydronowe by chronić okno na świat z ropą i paliwami spoza Rosji