Pierwszy europejski magazyn energii Tesli zaczął pracę

8 grudnia 2016, 14:30 Alert
tesla
Tesla Powerpack. Fot. Tesla

 

Jak informowaliśmy we wrześniu, Tesla budowała nowoczesny magazyn energii w Wielkiej Brytanii. Przełomowy Powerpack był wspólną inwestycją brytyjskiej spółki Camborne Energy Storage i Tesli.

Od wczoraj magazyn już działa. Jego uroczystego otwarcia dokonała minister energii baronessa Neville-Rolfe.

Jest to druga tego typu inwestycja na świcie. Pierwsza znajduje się w USA. Magazyn przygotowany jest w tej chwili do tego żeby zasilić energią ponad 500 domów. Magazynowana energia pochodzi z ogniw fotowoltaicznych. Jak mówią eksperci, takie magazyny energii mają ogromny potencjał, a włączenie ich do sieci daje większą stabilizację całego systemu.

Władze Wielkiej Brytanii pokładają duże nadzieje w rozwiązaniach tego typu. Na wyspach od kilku lat widać zwiększone zainteresowanie tematyką elektromobilności, niskoemisyjności i dekarbonizacji. Budowa nowych rozwiązań energetycznych w miastach i modernizacja sieci elektrycznych to najbliższe plany ministerstwa energii.

Baronessa Neville-Rolfe w trakcie otwarcia magazynu powiedziała: „witamy ten ekscytujący projekt Tesli i Camborne. Innowacje w magazynowaniu energii pomogą zarządzać naszą siecią energetyczną bardziej efektywnie, zapewnić bezpieczeństwo energetyczne i, co jest istotne, obniży rachunki konsumentów”.

Każda nowa inwestycja tego typu pokazuje, że są ekonomiczne rozwiązania, które warto wdrażać. Bardziej powszechny dostęp do takich magazynów to ogromne oszczędności paliw kopalnych i ograniczenie emisji CO2.

Nowo otwarty magazyn oparty na technologii baterii litowo-jonowych ma docelowo pozwolić na obsługę 2500 domów.