Amerykański projekt pochłaniania dwutlenku węgla Petra Nova w Teksasie został zamknięty w związku z problemami technicznymi i niespełnianiem swoich celów.
Zamknięcie projektu Petra Nova
Projekt Petra Nova był postrzegany jako główny test technologii przeznaczonych do wychwytywania gazów cieplarnianych i przechowywania ich pod ziemią, technologii uważanej za kluczową dla firm i rządów, które chcą walczyć ze zmianami klimatu. Projekt joint venture pomiędzy NRG Energy Inc i japońskim JX Nippon otrzymał dotację w wysokości 190 mln dolarów od rządu USA. Zanim został zablokowany, był to jedyny amerykański projekt wychwytujący węgiel z elektrowni węglowej.
Odkąd Petra Nova została uruchomiona w 2017 roku, miała przerwy w funkcjonowaniu przez 367 dni. Problemy z instalacją do wychwytywania dwutlenku węgla były przyczyną ponad jednej czwartej dni przestojów, po których następowały problemy z dedykowanym blokiem gazowym elektrowni. Zakład nie osiągnął również swoich celów w zakresie wychwytywania dwutlenku węgla; wychwycił 3,8 miliona krótkich ton dwutlenku węgla w ciągu pierwszych trzech lat, deweloperzy oczekiwali wyniku na poziomie 4,6 mln ton.
Rzeczniczka Departamentu Energii, Shaylyn Hynes, powiedziała, że departament uważa, że pomimo przerw w funkcjonowanie, projekt generalnie zakończył się sukcesem, a NRG zrezygnował z projektu „z powodu pandemii i niskiej ceny ropy, a nie z powodu awarii technologii”.
Reuters/Michał Perzyński