PGE zbuduje elektrociepłownię na potrzeby CPK za około trzysta milionów złotych

25 września 2020, 17:00 Alert
pge-energia-ciepla-elektrocieplownia-w-rzeszowie
Fot. PGE Energia Ciepła

– Polska Grupa Energetyczna (PGE) zbuduje elektrociepłownię na potrzeby Centralnego Portu Komunikacyjnego, której szacowana moc ma wynieść od 60 do 100 MW. Koszt inwestycji może wynieść około 300 mln zł – poinformował w piątek prezes PGE Wojciech Dąbrowski.

Porozumienie i technologia

PGE Polska Grupa Energetyczna, PGE Energia Ciepła, PGE Dystrybucja i Centralny Port Komunikacyjny podpisały w piątek w Warszawie porozumienie o współpracy w związku z planowaną budową nowej elektrociepłowni.

– Elektrociepłownia będzie zasilana przede wszystkim gazem ziemnym, ale będzie tam także silne wsparcie OZE. Na pewno będzie tam instalacja fotowoltaiczna, a może także inne rozwiązania – powiedział Dąbrowski.

Prezes dodał, że elektrociepłownia powstanie w oparciu o zasadę trigeneracji, czyli skojarzonego technologicznie wytwarzania energii elektrycznej, ciepła i chłodu użytkowego, dzięki czemu będzie to niskoemisyjne źródło energii.

– Nowatorskie będzie zastosowanie tak dużego źródła do produkcji chłodu, bo tak dużej instalacji tego typu w Polsce jeszcze nie ma – dodał Dąbrowski.

Prezes poinformował, że przyjmując obecne ceny, wartość inwestycji szacowana jest na 300 mln zł. – Ostateczna cena będzie zależała od zastosowanej technologii – dodał.

Polska Agencja Prasowa/Jędrzej Stachura

PGE chce transformacji i dialogu z ClientEarth