PGE: Rozstrzygnięcie o Turowie odblokuje wydobycie węgla

18 lipca 2023, 13:30 Alert

Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) pozytywnie rozpatrzył zażalenie Polskiej Grupy Energetycznej na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, które wstrzymało wykonanie decyzji środowiskowej na potrzeby Kopalni Turów. Oznacza to powrót do wykonalności decyzji środowiskowej, która dla planowanej inwestycji jest zwieńczeniem postepowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko

Kopalnia Turów. Fot. Polska Grupa Energetyczna
Kopalnia Turów. Fot. Polska Grupa Energetyczna

Naczelny Sąd Administracyjny pozytywnie rozpatrzył zażalenie PGE na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 31 maja 2023 roku wstrzymujące wykonanie decyzji środowiskowej dla Kopalni Turów. NSA orzekł, że postanowienie wydane przez sąd niższej instancji było wadliwe i z tego powodu uchylił postanowienie wstrzymujące wykonanie decyzji środowiskowej.

– Postanowienie NSA to bardzo dobra wiadomość, przede wszystkim dla Polaków, którzy mają prawo oczekiwać stabilności energetyki i utrzymania bezpieczeństwa energetycznego, opierającego się m.in. na działalności kompleksu energetycznego w Turowie. Dla mieszkańców regionu to gwarancja bezpieczeństwa energetycznego i gospodarki całego regionu – komentuje Wojciech Dąbrowski, prezes PGE.

Sąd w postanowieniu powołał się na artykuł 5. Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, z którego wynika, że bezpieczeństwo energetyczne jest wartością konstytucyjną, ponieważ stanowi jedną z gwarancji niepodległości państwa i bezpieczeństwa obywateli. Co więcej, NSA stwierdził, że argumentacja PGE została całkowicie pominięta przez Wojewódzki Sąd Administracyjny.

– Dlatego z satysfakcją przyjmujemy postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego, który po rozpoznaniu zażalenia PGE […] uchylił zaskarżone postanowienie i odmówił wstrzymania wykonalności decyzji środowiskowej – dodaje prezes Dąbrowski.

Pozytywne rozstrzygnięcie złożonego przez PGE zażalenia oznacza powrót do wykonalności decyzji środowiskowej, która dla planowanej inwestycji jest zwieńczeniem postepowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko. W celu uzyskania decyzji środowiskowej Kopalnia Turów przygotowała m.in. obszerny raport środowiskowy, który został poddany transgranicznym konsultacjom społecznym. Konsultacje raportu zakończyły się podpisaniem w 2019 roku przez Czechy i Niemcy protokołów z uzgodnień na temat minimalizacji negatywnego wpływu kopalni na środowisko. PGE podkreśla, że środki, które mają do tego posłużyć, zostały wskazane w decyzji środowiskowej i są realizowane na bieżąco.

Polska Grupa Energetyczna / Jędrzej Stachura

Decyzja sądu odblokowuje wydobycie węgla w Turowie