PGE Dystrybucja zwiększy bezpieczeństwo dostaw energii na terenie powiatu grójeckiego

4 lipca 2022, 14:00 Alert

Polska Grupa Energetyczna (PGE) chce zwiększyć bezpieczeństwo dostaw energii na terenie powiatu grójeckiego. Oddział Skarżysko-Kamienna prowadzi prace związane z budową Głównego Punktu Zasilającego (GPZ) Grójec 2.

Źródło: Polska Grupa Energetyczna
Źródło: Polska Grupa Energetyczna

Spółka zaznacza, że jest to jej kolejny projekt inwestycyjny, dzięki któremu zostanie poprawiona ciągłość dostaw energii elektrycznej. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.

Prace budowlane rozpoczęły się w czerwcu 2021 roku. Do dziś wykonano już szereg zadań: powstał bajpas kablowy 110kV linii Grójec-Piaseczno na dwóch nowo powstałych słupach oraz budynek, który jest sukcesywnie wyposażany w urządzenia elektroenergetyczne.

Zdaniem PGE, GPZ Grójec 2 będzie najnowocześniejszym tego typu obiektem w Oddziale Skarżysko-Kamienna. Wszystkie urządzenia stacji będą umieszczone w budynku stacjonarnym. Rozdzielnia 110 kV jest wykonana w izolacji gazowej w osłonie metalowej typu GIS. Druga rozdzielnia SN będzie w pełni sterowalna i wyposażona w wyłączniki próżniowe. Są to rozwiązania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa ciągłości dostaw energii elektrycznej oraz oszczędności miejsca, przy zachowaniu wysokiej wydajności urządzeń elektroenergetycznych.

Spółka podaje, że budowa Głównego Punktu Zasilającego Grójec 2 otrzymała ponad 12 mln zł dofinansowania ze środków Unii Europejskiej.

Polska Grupa Energetyczna/Jędrzej Stachura

PGE Energia Ciepła zakończyła remont EC Bydgoszcz II