Dąbrowski: Polska potrzebuje na transformację energetyczną ponad bilion złotych

21 grudnia 2023, 12:45 Energetyka

– Potrzeby inwestycyjne w zakresie transformacji energetycznej są ogromne. Na całą transformację Polska potrzebuje ponad jeden bilion złotych- mówi Wojciech Dąbrowski, prezes Polskiej Grupy Energetycznej w wywiadzie dla portalu WNP.PL.

Wojciech Dąbrowski, Fot. PGNiG TERMIKA
Wojciech Dąbrowski

– Transformacja energetyczna jest faktem, nie uciekniemy od niej. Takie są realia unijne, w takim kierunku idą zmiany na całym świecie. Ale mnie zawsze zależało na tym, aby odbywała się ona w sposób sprawiedliwy, dostosowany do naszych możliwości i z uwzględnieniem uwarunkowań społecznych – powiedział Wojciech Dąbrowski.

W ocenie prezesa PGE transformacja energetyki to nie jest projekt na jedną kadencję, ponieważ inwestycje w energetykę są kapitałochłonne i czasochłonne. Według Dąbrowskiego decyzje, które spółka podejmuje teraz, mogą zmaterializować się dopiero po kilkunastu latach.

– W Polsce górnictwo i energetyka są ze sobą ściśle związane. Jedno nie może istnieć bez drugiego. Nasze relacje z górnictwem są dobre. 13 grudnia bieżącego roku zawarliśmy pięcioletnią umowę z Polską Grupą Górniczą. Wynegocjowaliśmy cenę rynkową. Łącznie wartość umowy na dzisiaj jest szacowana na 13,5 miliardów złotych – odpowiedział prezes PGE na pytanie WNP.PL o relacje energetyki i górnictwa.

Na pytanie o swoją największą porażkę Dąbrowski wskazał na brak powstania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE). – Na pewno brak całkowitego zamknięcia wydzielenia aktywów węglowych jest tym elementem, którego zabrakło. Wszystkie zainteresowane firmy i strony były przygotowane, podpisaliśmy porozumienie ze stroną społeczną, co jest ogromnym osiągnięciem. Liczę, że nastąpi to już w nowej kadencji Sejmu – powiedział.

Prezes PGE podkreślił, że ostatnie cztery lat to był trudny okres dla branży energetycznej, ale pomimo tego udało się osiągnąć większą stabilność finansową spółki, która cały czas jest gotowa na wydzielenie aktywów węglowych w ramach NABE.

Według Dąbrowskiego krajowe spółki energetyczne od kilku lat podejmują działania, których celem jest zmiana miksu energetycznego Polski, poprzez stopniowe zastępowanie energetyki opartej na węglu, wolną od kosztów emisji CO2 energią odnawialną oraz energią jądrową. Zwrócił uwagę, że potrzeby inwestycyjne są ogromne, a na całą transformację Polska potrzebuje ponad jeden bilion złotych.

Opracował Jacek Perzyński

PGE obawia się strat z powodu taryfy zatwierdzonej przez URE