Dąbrowski: Ciepłownictwo nie ucieknie od OZE

13 maja 2019, 18:00 Ciepłownictwo

– Wchodzimy w okres bardzo szybkiej transformacji energetycznej. Musimy zmieniać skład miksu paliwowego. Węgiel będzie miał w nim istotny udział, ale jednak coraz mniejszy. Będziemy rozwijać OZE i nie uciekniemy od tego – powiedział podczas obywającego się w Katowicach XI Europejskiego Kongresu Gospodarczego Wojciech Dąbrowski, prezes PGE Energia Ciepła.

Podkreślił, że ciepłownictwo jest ważnym elementem polskiej energetyki, które również wymaga zmian. Jego zdaniem przyszłością dla ciepłownictwa są m.in. magazyny energii oraz możliwość produkcji chłodu z ciepła.

– Musimy dywersyfikować miks paliwowy, bez względu na to czy tego chcemy czy nie. Trudno jednak wyobrazić sobie, aby do 2050 roku nastąpiła pełna dekarbonizacja – dodał.

Dąbrowski pozytywnie ocenia uchwaloną niedawno ustawę o wsparciu dla wysokosprawnej kogeneracji. Jego zdaniem da ona odpowiedni impuls do nowych inwestycji. – Musimy poczekać jeszcze na ostateczny kształt rozporządzeń wykonawczych, które wkrótce mają zostać opublikowane. Ustawa spełnia nasze oczekiwania jako branży i wprowadza system aukcyjny, który będzie promował spółki, chcące się rozwijać i inwestować w nowe jednostki ciepłotwórcze. Zapewni ona pewną przewidywalność, która jest niezbędna do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Liczymy również na strategię dla ciepłownictwa – stwierdził prezes PGE EC.