PGE wybuduje 14 nowych farm fotowoltaicznych do 2026 roku

12 lutego 2024, 12:45 Alert

PGE Energia Odnawialna podpisała umowy na budowę do 2026 roku 14 farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 180 MW. Obiekty będą rozproszone – podała spółka w komunikacie prasowym.

Farma fotowoltaiczna Kleczew. Fot. Electrum
Farma fotowoltaiczna Kleczew. Fot. Electrum

Coraz więcej spółek energetycznych rozwija rozproszone projekty związane z energetyka odnawialną. Według ekspertów zapewnia to całemu systemowi większą elastyczność, a obiekty są mniej podatne na ewentualne awarie i zagrożenia z zewnątrz.

– Podpisane umowy na budowę nowych elektrowni fotowoltaicznych to ważny krok w kierunku wykonania naszych planów budowy mocy wytwórczych pochodzących z odnawialnych źródeł energii. Grupa PGE prowadzi w zielonej zmianie, będąc liderem transformacji energetycznej w Polsce. Jest to możliwe dzięki konsekwentnie prowadzonym inwestycjom – powiedział Marcin Karlikowski, prezes PGE Energia Odnawialna.

Spółka podaje, projekty będą rozproszone i będą znajdować się w różnych częściach Polski. Największe spośród nich to: farma Kleszczów o mocy 50 MW (woj. łódzkie), Wrzosów o mocy 32 MW (woj. mazowieckie), farma Srebrzyszcze (woj. lubelskie) o mocy 30 MW i Jeziórko 3 o mocy 30 MW (woj. podkarpackie).

Polska Grupa Energetyczna / Jacek Perzyński

Międzynarodowe badanie klimatyczne doceniło postępy PGE