PGE kontynuuje rozmowy z Koreańczykami o atomie w Pątnowie

2 czerwca 2023, 10:50 Alert

– Projekt budowy elektrowni jądrowej w regionie konińskim przebiega zgodnie z planem. Utrzymujemy szybkie tempo realizacji prac i trzymamy się uzgodnionego harmonogramu. Cyklicznie realizujemy warsztaty, na których razem z naszym partnerem omawiamy poszczególne elementy projektu – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Fot. BiznesAlert

Delegacja koreańskiej KHNP odwiedziła Warszawę, by rozmawiać o planach budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie. Zrobiła to pomimo sporu z amerykańskim Westinghouse o technologię.

Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, spotkał się z Whang Joo-ho, prezesem KHNP – koreańskim partnerem w budowie elektrowni jądrowej w Polsce. W spotkaniu uczestniczył również Karol Rabenda, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz i Przewodniczący Rady Nadzorczej ZE PAK i Jakub Rybicki, prezes zarządu PGE PAK Energia Jądrowa.

– Regularne kontakty z naszymi partnerami są kluczowym elementem wymiany informacji nt. przygotowań do inwestycji na wszystkich polach działania, tak aby projekt był realizowany zgodnie z założeniami – dodaje Wojciech Dąbrowski.

Przedstawiciele PGE i KHNP w ramach cyklu regularnych spotkań i warsztatów omawiają bieżące i przyszłe działania w projekcie jądrowym, w tym kwestie finansowania projektu i harmonogramu budowy. Pierwszy prąd z planowanej elektrowni jądrowej może popłynąć już w 2035 roku.

Warto zwrócić uwagę, że nie milkną echa wypowiedzi prezesa firmy Westinghouse Electric Company, która ma budować pierwszą elektrownię jądrową w Polsce. Szef amerykańskiego przedsiębiorstwa stwierdził, że podobna inwestycja koreańskiej spółki KHNP w Koninie to „nierealny projekt”. Takie sugestie stanowczo odrzucili w piątek Koreańczycy. – Nie ma żadnych przeszkód dla realizacji projektu – podkreślono w oświadczeniu.

Pątnów (dzielnica Konina) jest drugą lokalizacją elektrowni jądrowej. Spółka PGE PAK Energia Jądrowa wraz z KHNP będą budować elektrownię w oparciu o co najmniej dwa reaktory ARP1400, o łącznej mocy 2,8 GW. Według wstępnych założeń, pierwsza energia z reaktora popłynie w 2035 roku.

Koreańczycy walczą o atom w Pątnowie pomimo sporu o technologię z Amerykanami