Koreańczycy walczą o atom w Pątnowie pomimo sporu o technologię z Amerykanami

1 czerwca 2023, 18:30 Alert

Delegacja koreańskiej KHNP odwiedziła Warszawę, by rozmawiać o planach budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie. Zrobiła to pomimo sporu z amerykańskim Westinghouse o technologię.

KHNP w Warszawie. Fot. Ministerstwo aktywów państwowych.
KHNP w Warszawie. Fot. Ministerstwo aktywów państwowych.

KHNP wysłało delegację do Warszawy, by rozmawiać z ministerstwem aktywów państwowych oraz Polską Grupą Energetyczną o szczegółach budowy atomu w Pątnowie, dzielnicy Konina. KHNP ma technologię APR1400 i mogłaby zapewnić od dwóch do czterech bloków jądrowych w miejsce działającego tam Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin firmy ZE PAK. PGE i ZE PAK mają spółkę PGE PAK Energia Jądrowa do prowadzenia projektu we współpracy z Koreańczykami.

Trwa spór KHNP i Westinghouse o kontrolę nad technologią APR1400 opracowaną przez Combustion Engineering, która została przejęta przez Amerykanów. Westinghouse mający budować atom na Pomorzu twierdzi, że ma licencję na tę technologię i do eksportu jej do Polski wymagana jest zgoda Departamentu Stanu USA. Koreańczycy odrzucają tę interpretację i twierdzą, że „zkoreanizowali” rozwiązanie Combustion Engineering.

Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Co naprawdę powiedzieli Amerykanie o atomie z Korei w Polsce?