PGE zgłosiła projekt budowy morskich farm wiatrowych o wartości 35 mld zł do Krajowego Planu Odbudowy (KPO) – poinformował prezes spółki Wojciech Dąbrowski. W KPO znajdą się projekty finansowane z Europejskiego Instrumentu Odbudowy RRF.
Powstanie KPO, nad którego budową trwają prace w Kancelarii Premiera, wynika z Europejskiego Instrumentu Odbudowy (Recovery and Resilience Facility – RRF), który przewiduje 750 mld euro pomocy dla państw członkowskich. Polska ma być czwartym co do wielkości beneficjentem tego programu. Pieniądze muszą być przeznaczone na konkretne inwestycje, wpisujące się w kluczowe obszary dla UE. To m.in. infrastruktura, transport, energia i środowisko.
Cena maksymalna dla offshore
Odnosząc się do propozycji ministerstwa klimatu i środowiska, by cenę maksymalną, będącą podstawą do rozliczenia ujemnego salda dla offshore, ustalić na 301,5 zł za MWh, Dąbrowski podkreślił, że na obecnym etapie ważne jest, aby cena, która zostanie ostatecznie przyjęta w ramach rozporządzenia, zapewniała pełną realizację pierwszej fazy mechanizmu wsparcia, czyli projektów o mocy 5,9 GW. Dodał, że spółka przekazała do ministerstwa uwagi w ramach konsultacji i ma nadzieję, że będą wzięte pod uwagę.
Multicontracting
Kalkulacja kosztu energii z projektów offshore PGE będzie się zmieniać w trakcie projektu, bo gros zamówień jest przed nami. Liczymy też na duże oszczędności dzięki multicontractingowi Orsteda – wskazał prezes PGE. Partnerem spółki w projektach offshore jest duński Orsted, który stosuje praktykę zamówień, eliminującą pośredników w dostawach.
Jak tłumaczył Wojciech Dąbrowski, za ok. półtora do dwóch lat przeprowadzone zostaną wszystkie postępowania wyłaniające dostawców. – Wtedy przyjdzie czas na kolejne analizy, które pokażą, czy w takich warunkach inwestycja się opłaca. (…) Ostateczna decyzja zapadnie, gdy będziemy mieli wszystkie dane. Na razie zakładamy, że warunki będą korzystne, bo w formule multicontractingu liczymy na duże oszczędności – podkreślił prezes PGE.
Współpraca PGE i Orsteda dotyczy dwóch projektów Baltica 2 i Baltica 3 o łącznej mocy rzędu 2,5 GW.
MRPiT planuje inwestycje w energetykę, głównie offshore, w ramach odbudowy gospodarki