Atom z Korei w Polsce liczy na kluczową decyzję rządu

16 sierpnia 2023, 13:15 Alert

PGE PAK Energia Jądrowa złożyła wniosek o wydanie decyzji zasadniczej na potrzeby elektrowni jądrowej. To jeden z najważniejszych etapów przygotowań do budowy dużego atomu w Koninie.

Elektrownia Pątnów Konin 4 ze pak
Fot. Mirosław Perzyński/ BiznesAlert

16 sierpnia 2023 roku spółka PGE PAK Energia Jądrowa złożyła w ministerstwie klimatu i środowiska wniosek o wydanie decyzji zasadniczej na potrzeby budowy elektrowni jądrowej w Koninie. To jeden z kluczowych etapów przygotowań, gdyż po uzyskaniu decyzji ruszą prace związane z lokalizacją, badaniami środowiskowymi i finalnie wystąpieniem o pozwolenie na budowę elektrowni jądrowej.

Wniosek określa cel budowy oraz znaczenie inwestycji dla Polski i jej mieszkańców. – Jest nim potrzeba zapewnienia Polsce stabilnego źródła taniej i czystej energii. Ma to szczególne znaczenie w procesie transformacji energetycznej Polski i stopniowego odchodzenia od paliw kopalnych w polskiej energetyce – czytamy w komunikacie PGE PAK Energia Jądrowa.

Wniosek zawiera elementy projektowanej elektrowni takie jak jej lokalizacja w regionie konińskim, planowana łączna moc zainstalowana – reaktory o łącznej mocy 2800 MW, technologia – koreańska technologia reaktorów APR1400, planowana struktura własnościowa oraz opis planowanego sposobu finansowania inwestycji.

W Koninie mają stanąć dwa reaktory, które zapewnią 22 TWh energii elektrycznej, czyli ok. 12 procent dzisiejszej konsumpcji energii w Polsce. Uruchomienie pierwszego bloku elektrowni jest planowane w 2035 roku.

PGE PAK Energia Jądrowa / Jędrzej Stachura

Roszada atomowa na Święto Wojska Polskiego. Były pełnomocnik będzie budował atom na Pomorzu