PGE PAK Energia Jądrowa liczy na umowę o współpracy przy atomie z Korei w 2024 roku

27 listopada 2023, 11:15 Alert

Projekt elektrowni jądrowej w Pątnowie (dzielnicy Konina) otrzymał w piątek decyzję zasadniczą, która potwierdza, że jest on zgodny z interesem publicznym i polityką energetyczną Polski. Teraz prezes PGE PAK Energia Jądrowa, spółki odpowiedzialnej za realizację projektu, zapowiada, że w 2024 roku podpisze umowę o współpracy z koreańskim KHNP. Dokument pozwoli przejść do bardziej szczegółowych prac i ustaleń komercyjnych pomiędzy tymi podmiotami.

Jakub Rybicki, prezes PGE PAK Energia Jądrowa. Fot. Jędrzej Stachura
Jakub Rybicki, prezes PGE PAK Energia Jądrowa. Fot. Jędrzej Stachura

Spółka PGE PAK Energia Jądrowa, w której po 50 procent udziałów mają Polska Grupa Energetyczna oraz Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ZE PAK), spodziewa się podpisania umowy o współpracy z koreańskim KHNP w 2024 roku. Prezes Jakub Rybicki zapowiada, że będzie to możliwe po uzyskaniu studium wykonalności, które ma się pojawić jeszcze w tym roku. Studium oznacza m.in. ocenę potencjału projektu poprzez obiektywne i racjonalne określenie jego mocnych i słabych stron oraz możliwości i zagrożeń z nim związanych.

– Konieczna jest formalizacja, dlatego chcemy uzyskać studium wykonalności z KHNP. W przyszłym roku chcemy natomiast podpisać umowę o współpracy, która określi zaangażowanie w kwestii kapitału, obowiązków i praw wszystkich trzech podmiotów. Kolejne miesiące to również badania środowiskowe, geologiczne, sejsmiczne itp. Harmonogram jest więc wypełniony – powiedział Jakub Rybicki, prezes PGE PAK Energia Jądrowa podczas poniedziałkowego briefingu prasowego.

– Musimy wiedzieć nie tylko jak zbudujemy tę elektrownię, ale także jak ona będzie funkcjonować po rozpoczęciu pracy w 2035 roku. Musimy myśleć o wszystkim, nawet o tym jak po kilkudziesięciu latach będziemy ją wygaszać. […] W 2028-2029 roku chcemy wbić pierwszą łopatę pod budowę elektrowni jądrowej – dodał prezes PGE PAK Energia Jądrowa.

KHNP może dostarczyć od dwóch do czterech reaktorów jądrowych, które w Pątnowie (region koniński) mogłyby zastąpić działający tam zespół trzech elektrowni cieplnych opalanych węglem brunatnym i biomasą (Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin). PGE i ZE PAK utworzyły spółkę PGE PAK Energia Jądrowa, odpowiedzialną za współpracę z Koreańczykami przy projekcie.

Jędrzej Stachura

Atom z Korei w Polsce ma zielone światło rządu