Plany biznesowe PGE. Inwestycje w nowe moce i wydatki na remonty

3 października 2018, 08:45 Alert

PGE rozważa rozpoczęcie inwestycji w moce wytwórcze do 2030 roku o mocy łącznie ok. 3,2 GW w segmencie energetyki konwencjonalnej, kogeneracji i OZE – wynika z prezentacji PGE przedstawionej podczas wtorkowego posiedzenia komisji sejmowej ds. energii i Skarbu Państwa.

fot. Pixabay

Inwestycje w nowe moce

„Przygotowujemy się do inwestycji w offshore, w pierwszym etapie o mocy ok. 1,5-1,8 GW, a w drugim etapie 0,5-1 GW” – powiedział na posiedzeniu wiceprezes PGE Ryszard Wasiłek.

Poinformował, że PGE przygotowuje też m.in. inwestycje budowy dwóch bloków gazowych w Dolnej Odrze.
„W zależności od tego jaką otrzymamy ofertę, będą to bloki 450 MW albo 500 MW. Jesteśmy mocno zaawansowani w przygotowaniu tej inwestycji” – powiedział Wasiłek.

Wiceprezes PGE przypomniał, że w ramach aktualnie prowadzonych inwestycji w nowe moce wytwórcze PGE realizuje budowę dwóch bloków energetycznych w Opolu oraz bloku w Turowie.

Remonty mocy wytwórczych

Polska Grupa Energetyczna zamierza w latach 2019-23 wydać na modernizacje i remonty mocy wytwórczych ok. 7,1 mld zł, z czego 2,2 mld zł na dostosowanie bloków do konkluzji BAT – wynika z prezentacji PGE przedstawionej na wtorkowym posiedzeniu sejmowej komisji ds. energii i Skarbu Państwa.

Spółka podała w prezentacji, że jej plany inwestycyjne w zakresie modernizacji i kapitalizowanych remontów mocy wytwórczych w latach 2019-23 wynoszą ok. 7,1 mld zł, z czego 2,2 mld zł PGE zamierza przeznaczyć na dostosowanie do wymagań środowiskowych do konkluzji BAT bloków w elektrowniach Bełchatów, Opole, Turów, Dolna Odra, Rybnik oraz elektrociepłowni.

„Założyliśmy w strategii, że będziemy wszystkie aktywa dostosowywać do BAT. Planowaliśmy, że będzie to koszt ok. 1,6-1,8 mld zł. W tej chwili przetargi pokazują, że wysiłek finansowy będzie większy, na poziomie ok. 2,2 mld zł” – powiedział podczas posiedzenia komisji wiceprezes PGE Ryszard Wasiłek. Pozostałe zadania dotyczą modernizacji zapewniających utrzymanie zdolności wytwórczych w głównych liniach biznesowych wytwarzających energię elektryczną i ciepło ze źródeł konwencjonalnych i odnawialnych.

Polska Agencja Prasowa