PGE rezygnuje z projektów za ponad miliard złotych

22 kwietnia 2020, 12:15 Alert

Zarząd PGE Polskiej Grupy Energetycznej podjął decyzję o rezygnacji z projektów i programów, nieprzynoszących oczekiwanych korzyści, które zostały zaplanowane na lata 2020-2024. Ich łączna wartość to ponad miliard złotych. – Celem jest utrzymanie pozycji lidera na rynku, również poprzez fuzje i przejęcia, które wymagają środków, a także poprzez inwestycje w rozwój, czyli ambitne projekty, dzięki którym będziemy zmierzać w zielonym kierunku – powiedział prezes PGE Wojciech Dąbrowski.

Logo PGE. Fot. BiznesAlert.pl
Logo PGE. Fot. BiznesAlert.pl

Oszczędności

W marcu zarząd PGE poinformował o konieczności podjęcia działań optymalizacyjnych i racjonalizacyjnych w spółkach Grupy Kapitałowej PGE, w wyniku analizy projektów pod kątem ich efektywności, stopy zwrotu i powiązania z działalnością podstawową oraz rekomendacji Komitetów: Inwestycyjnego, Teleinformatyki, Rozwoju Biznesu i Innowacji. – Zarząd PGE postanowił zamknąć projekty i programy o łącznej wartości ponad miliarda złotych. Planowane wydatki na te projekty w 2020 roku wynosiły blisko dwieście milionów złotych, skumulowane oszczędności w związku z ich zamknięciem wyniosą ponad miliard złotych w ciągu najbliższych pięciu lat – podaje PGE.

W oparciu o wszechstronną analizę, zarząd PGE podjął decyzję o zamknięciu, bądź ograniczeniu zadań, projektów i programów z obszarów Badań i Rozwoju, ICT i inwestycji, na łączną kwotę ponad miliarda złotych.

Utrzymać pozycję na rynku

Ta decyzja jest związana z konsekwentnie realizowaną polityką zarządu PGE, która ma na celu uporządkowanie działalności i skoncentrowanie aktywności na podstawowych oraz najważniejszych, przynoszących marżę projektach – informuje Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. – Plany optymalizacji i racjonalizacji działań mieliśmy już przed pandemią COVID-19 znając wyniki finansowe Grupy PGE za 2019 rok , ale teraz, w obliczu zaistniałych okoliczności, tym bardziej musimy rozważnie gospodarować naszymi zasobami. Postanowiliśmy akumulować gotówkę i w przyszłości, po ustabilizowaniu sytuacji gospodarczej, rozsądnie ją inwestować, zwiększając przewagę nad konkurencją. Celem jest utrzymanie pozycji lidera na rynku, również poprzez fuzje i przejęcia, które wymagają środków, a także poprzez inwestycje w rozwój, czyli ambitne projekty, dzięki którym będziemy zmierzać w zielonym kierunku – dodaje Wojciech Dąbrowski.

W ubiegłym tygodniu Grupa PGE poinformowała o zmniejszeniu zaangażowania w projekty sponsorskie. Nadal trwają prace analityczne nad kolejnymi projektami i zadaniami pod kątem efektywności, stopy zwrotu i powiązania z działalnością podstawową. Spółka będzie na bieżąco informować o wynikach tych prac.

Z jakich projektów rezygnuje PGE?

Zgodnie z informacjami zawartymi w komunikacie, zarząd PGE podjął decyzję o:

  • rezygnacji z projektów w obszarach Badań i Rozwoju (m.in. projekty oparte o sztuczną inteligencję),
  • ICT (m.in. udział zewnętrznych podmiotów IT w realizowanych projektach),
  • inwestycji (zrezygnowano m.in. z rozwoju niektórych projektów opartych o węgiel oraz niskomarżowych projektów kogeneracyjnych).

W sumie zrezygnowano z kilkudziesięciu projektów. O szczegółach Spółka będzie sukcesywnie informować. Zgodnie z komunikatem nadal trwają prace nad kolejnymi projektami i zadaniami w Grupie PGE pod kątem efektywności, stopy zwrotu i powiązania z działalnością podstawową.

Polska Grupa Energetyczna/BiznesAlert.pl