PGE modernizuję sieć na Podlasiu na potrzeby kolei

22 lipca 2021, 08:00 Alert
energetyka rozdzielnia Polska Rembelszczyzna

Rozdzielnia sieciowa RS Kietlanka zostanie przekazana do majątku PGE Dystrybucja w ramach modernizacji linii kolejowej relacji Białystok-Warszawa. Inwestycja stanie się częścią podstacji trakcyjnej Kietlanka.

Ważna infrastruktura PKP

Wybudowana rozdzielnia jest nowym obiektem, skonstruowanym od podstaw.  W skład inwestycji nie wchodzi tylko ona, ale także linia kablowa łącząca linie napowietrzną 110KV Małkinia-Czyżew z rozdzielną. Do połączenia obu obiektów konieczne było wybudowanie około kilometra nowej linii kablowej.

Z rozdzielni zasilana jest podstacja trakcyjna Kietlanka. Zostały przy niej zastosowane nowoczesne moduły w izolacji napowietrznej, które zajmują mniej miejsca niż tradycyjna aparatura, co pozwala na zmniejszenie rozmiarów rozdzielni. Inwestycja kosztowała 10 mln złotych.

Dzięki zrealizowaniu tej inwestycji pojawi się zupełnie nowa jakość zasilania trakcji energetycznej pociągów wysokiej prędkości, a co za tym idzie podróż relacji Białystok-Warszawa ulegnie znacznemu skróceniu – powiedział Jacek Michał Płoński, dyrektor generalnego oddziału Białystok.

PGE Dystrybucja/ Mariusz Marszałkowskii