AlertEnergetykaWęgiel. energetyka węglowa

PGE: Spadek zatrudnienia nie wynika ze zwolnień, tylko demografii

Kopalnia Bełchatów / fot. PGE

Największa grupa energetyczna w Polsce – PGE – opublikowała nową strategię, w tym przewidywane zmiany w zatrudnieniu w perspektywie do 2050 r. Z analiz Spółki wynika, że największy wpływ na poziom zatrudnienia będzie miała demografia.

– Realizacja nowej strategii Grupy PGE nie wiąże się ze zwolnieniami pracowników. To trendy demograficzne wpłyną najmocniej na poziom zatrudnienia w Grupie. Z naszych modeli analitycznych wynika, że do 2030 roku w Grupie PGE wiek emerytalny osiągnie 12 tysięcy pracowników – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Z danych demograficznych wynika, że w polskim społeczeństwie zwiększa się odsetek osób 60+ odchodzących z rynku pracy. Natomiast dzisiejsi 35-45 latkowie do 2050 roku będą przechodzić na emeryturę. W konsekwencji tych trendów zmieni się rynek pracy, a liczba osób w wieku produkcyjnym spadnie. Trudniej będzie pozyskać wykwalifikowanych pracowników. W związku z tym Grupa PGE musi stawiać na automatyzację i cyfryzację pracochłonnych procesów.

Zmiana gospodarki na niskoemisyjną i neutralną klimatycznie wymaga nowych kwalifikacji. Wzrośnie wartość umiejętności w obszarze nowoczesnych usług energetycznych. Według raportu Fundacji Instrat “Zielone miejsca pracy. Przypadek regionu bełchatowskiego” z sierpnia 2020 roku, zielone inwestycje mogą przynieść nawet sześć razy więcej miejsc pracy niż przykładowo oferuje obecnie bełchatowska kopalnia i elektrownia. Raport wskazuje m.in. na specjalistów od wielkoskalowych instalacji fotowoltaicznych czy obsługi słonecznej energetyki prosumenckiej jak i oraz rozważanej w regionie produkcji baterii do pojazdów elektrycznych. – Jako Grupa PGE będziemy aktywnie wspierać mieszkańców terenów, na których prowadzimy działalność konwencjonalną pod katem przebranżowienia, tworzenia nowych miejsc pracy w energetyce odnawialnej, ale także kształcenia dzieci i młodzieży w zawodach przyszłości – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

– Struktura demograficzna polskiego społeczeństwa jednoznacznie wskazuje na jego starzenie się. Zmniejsza się napływ ludności na rynek pracy a zwiększa się odsetek osób odchodzących na emeryturę. Pracownicy z wyżu demograficznego, którzy dzisiaj znajdują się w wieku 35-45 lat, do 2050 roku będą blisko osiągnięcia wieku emerytalnego lub zakończą swoją karierę zawodową. Trendy demograficzne i brak dostępnych pracowników na rynku wymuszą wzrost produktywności, automatyzację i cyfryzację procesów produkcyjnych. Z niedoborem pracowników będą mierzyć się wszystkie branże – wynika to wprost z piramidy wieku mieszkańców Polski. W niedawno opublikowanej strategii Grupa PGE przedstawiła, jak w obliczu tych trendów będzie zmieniał się obszar zarządzania kapitałem ludzkim w kolejnych latach. Już dzisiaj połowa pracowników Grupy PGE to osoby w wieku 50+, które w ciągu najbliższych 10-15 lat osiągną wiek emerytalny. Sygnalizowana przez Spółkę redukcja zatrudnienia w perspektywie dziesięciu i trzydziestu lat oznacza w większości naturalne odejścia związane z osiąganiem wieku emerytalnego – podaje portal branżowy CIRE.pl.

CIRE.pl


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X