PGE ma umowę kredytową na inwestycje w dystrybucję do 2025 roku

6 lutego 2023, 11:30 Alert

Polska Grupa Energetyczna (PGE) podpisała z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI) umowę kredytową o wartości 1,4 mld zł na realizację projektów w segmencie dystrybucji. Te inwestycje będą prowadzone w latach 2022-2025.

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI). Źródło: Wikicommons
Europejski Bank Inwestycyjny (EBI). Źródło: Wikicommons

PGE informuje, że trzeciego lutego 2023 roku zawarła umowę kredytową z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI). – Wartość umowy kredytowej wynosi 1 400 000 000 zł, kredyt zostanie przeznaczony na realizację projektów w segmencie dystrybucji, obejmujących program kablowania linii średniego napięcia, przyłączanie nowych odbiorców i źródeł wytwórczych oraz instalację liczników zdalnego odczytu. Inwestycje przewidziane są do realizacji w latach 2022-2025 – czytamy w komunikacie.

W grudniu 2022 roku wiceprezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) informował, że sieci elektroenergetyczne zarówno operatorów sieci dystrybucyjnych, jak i PSE są przygotowane na przyłączenie 31 GW dodatkowych mocy w OZE do 2030 roku. – To jest liczba, która wynika z wydanych warunków przyłączenia oraz podpisanych umów przyłączeniowych, czyli to, co jest w tej chwili przygotowane do budowy – powiedział Sikorski. Dodał, że po wykonaniu tych inwestycji będziemy mieli 51 GW mocy, czyli “drugi system elektroenergetyczny”.

PGE odpowiada za 41 procent produkcji netto energii elektrycznej w Polsce, a jej udział w rynku ciepła wynosi 18 procent. Jej udział w rynku energii ze źródeł odnawialnych to około 10 procent.

Polska Grupa Energetyczna/Polskie Radio/Jędrzej Stachura

PGE wywalczyła kolejny kawałek Bałtyku pod farmy wiatrowe