PGE prezentuje wyniki z pierwszego kwartału 2021 roku (NA ŻYWO)

25 maja 2022, 10:00 Atom

Witamy w relacji na żywo z konferencji wynikowej Polskiej Grupy Energetycznej (PGE). Materiał jest aktualizowany na bieżąco. Prosimy odświeżać materiał, by widzieć najnowsze wiadomości.

Wyniki PGE z pierwszego kwartału 2022 roku

11.10

Zakończyła się konferencja wynikowa PGE. Dziękujemy za uwagę i zapraszamy do śledzenia kolejnych relacji!

11.07

– Zgłosiliśmy do KPO wiele projektów. Inwestycje w OZE, offshore – łącznie mamy potrzebę na 30 mld, KPO nie sfinansuje wszystkiego. Mamy nadzieję, że przynajmniej w części spotka się to z aprobatą. Jednocześnie aplikujemy o finansowanie z innych źródeł, np. Fundusz Sprawiedliwej Transformacji. Aplikujemy gdzie się da – stwierdził prezes Wojciech Dąbrowski.

11.05

– Porty mają ograniczoną przepustowość. Spółka PGE Paliwa sprzedawała nie tylko nam, ale też innym klientom. Jest pewne przyspieszenie, jeśli chodzi o przedsiębiorstwa ciepłownicze. Wiele z nich, szczególnie na wschodzie Polski, miały zapewnione dostawy z kierunku wschodniego – dodał Dąbrowski.

11.01

– W tym roku ruszy przetarg na turbiny dla offshore. Po wybuchu wojny sytuacja na rynku światowym nieco się stabilizuje, ale nie jest to jeszcze sytuacja, która gwarantowałaby pełną stabilność. Nie widzimy zagrożeń dla projektu, realizujemy go zgodnie z harmonogramem – powiedział prezes PGE.

10.57

– Nie ma terminu zakończenia rozmów, będziemy o tym informowali. Na chwilę obecną realizujemy dostawy w ramach dotychczasowych umów, w ustalonych cenach – dodaje Wojciech Dąbrowski.

10.55

– Obecnie mamy podpisany kontrakt z PGG z ustaloną ceną. Rozumiemy, że ceny na rynkach zagranicznych są znacznie wyższe. Rozumiemy, że jest presja, by renegocjować cenę. Jesteśmy na etapie negocjacji, ale chcielibyśmy mieć warunki, które pozwoli utrzymać niskie ceny energii dla klienta. Z drugiej strony zależy nam na bezpieczeństwie dostaw, więc musimy wziąć pod uwagę argumenty drugiej strony. Czekamy na wynik negocjacji – mówi Lechosław Rojewski.

10.53

– Koszt stali ma duży wpływ na koszt energii wiatrowej. Do 2030 roku chcemy mieć 1,7 GW mocy w onshore. Ruszymy z inwestycjami, jeśli dojdzie do liberalizacji ustawy 10H, do tej pory prowadzić będziemy akwizycje. Jesteśmy zadowoleni z transakcji, które przeprowadziliśmy ostatnio – podkreślił prezes Dąbrowski.

10.50

– Ceny surowców są związane ze wzrostem cen gazu. Drożeje też węgiel kamienny. Surowce te musimy sprowadzać z innych kierunków niż rosyjski. Wzrastają też ceny logistyki – zaznaczył Rojewski.

10.44

– Ciepłownictwo zanotowało spadek o siedem procent, ponieważ sezon grzewczy był krótszy. Wzrost cen gazu zmniejszył naszą marżę na produkcję energii elektrycznej. Dobrze na marże wpłynął wzrost cen zielonych certyfikatów. Do tego otrzymaliśmy wsparcie dla kogeneracji. Spadły przychody z rynku mocy – powiedział wiceprezes Rojewski.

10.29

– Odnotowaliśmy wzrost produkcji z OZE, szczególnie z energetyki wiatrowej. Największy wzrost dystrybucji odnotowaliśmy wśród klientów z taryfy B, w grupie G, czyli klientów detalicznych, po raz pierwszy odnotowaliśmy spadek zapotrzebowania na energię. Wiążemy to z powrotem do normalności po pandemii – podkreślił Rojewski.

– Coraz większe znaczenie w systemie energetycznym ma fotowoltaika, która odpowiadała za produkcję 9,4 GWh energii elektrycznej. Cała niepewność na rynku wpływa na ceny w kontraktach na 2023 rok. Uniezależnienie się od paliw kopalnych z Rosji niesie ryzyko, że ceny mogą wzrosnąć – powiedział Lechosław Rojewski, wiceprezes ds. finansowych.

10.19

– Windowanie cen emisji CO2 jest przeciwskuteczne dla transformacji energetyki. Taka refleksja pojawia się w głowach polityków europejskich – mówi prezes PGE.

– Rozmawiamy o modelu finansowym i operacyjnym NABE, w najbliższym czasie odbędzie się konferencja dedykowana temu procesowi – podkreśla.

PGE przedstawi model finansowy i operacyjny NABE

10.16

– Prowadzimy aktywną działalność w Brukseli, przekonujemy Komisję, by uwzględnili sytuację w Ukrainie, apelujemy, by w związku z tym zmodyfikowali swoje myślenie. Od transformacji nie ma powrotu, ale warto z większą refleksją spojrzeć na to, co się dzieje w energetyce. Mamy do czynienia z przejściowym renesansem węgla. Podczas EKG w Katowicach rozmawiałem z komisarz Simson o sytuacji branży ciepłowniczej, i powiedziałem, że Fit For 55 powinien uwzględniać sytuację Polski – zaznacza prezes Dąbrowski.

10.12

– Będziemy konsekwentnie realizowali strategię odejścia od węglowodorów i osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. Inwestujemy w OZE, w kwietniu podpisaliśmy umowę na przejęcie trzech farm wiatrowych o mocy ok. 84 MW, jesteśmy największym producentem energii z wiatru w Polsce. Mamy nadzieję, że po liberalizacji ustawy 10h będziemy mogli sami inwestować w onshore – powiedział Wojciech Dąbrowski.

– Co do offshore, uruchomiliśmy przetarg na wykonawcę przyłącza lądowego dla morskiej farmy wiatrowej Baltica, rozpoczęliśmy pomiary wietrzności dla projektu Baltica 1 – dodał.

10.09

– Z emisji akcji pozyskaliśmy trzy miliardy złotych na rozwój OZE i dystrybucji, udział Skarbu Państwa wzrósł o 3,5 procent, do 60,86 procent – mówi prezes Dąbrowski.

10.07

– Pierwszy kwartał 2022 roku pokazał, że pomimo trudnych warunków PGE ma stabilne wyniki finansowe, po raz pierwszy mieliśmy 500 mln złotych zysku z OZE – powiedział prezes Wojciech Dąbrowski.

9.59

Konferencja wynikowa PGE rozpocznie się o godz. 10.00.

Opracowali Michał Perzyński i Jędrzej Stachura

PGE przedstawia wyniki z pierwszego kwartału. EBITDA o 19 procent w górę