Polska Grupa Energetyczna zakończyła trwającą od pięciu lat modernizację elektrowni wodnej Dębe na Narwi (Mazowieckie). Jak poinformowała spółka, dzięki modernizacji elektrownia będzie mogła pracować kolejne 40 lat.
Jak poinformowała PGE, modernizacja polegała na wymianie wszystkich czterech hydrozespołów, czyli turbin i generatorów wraz z częścią technologiczną. W trakcie prac wymieniono układy regulacji, wzbudzenia, urządzenia i instalacje elektryczne, przeciwpożarowe, wentylacyjne i klimatyzacyjne. Przez cały okres remontu modernizowany był jeden z czterech hydrozespołów, pozostałe trzy albo pracowały albo były w gotowości do pracy. Elektrownia w trakcie modernizacji zachowywała więc przez cały czas 75 proc. dyspozycyjność. Cztery hydrozespoły z turbinami Kaplana w Dębem mają łączną moc 20 MW.
Zgodnie z założeniami roczna produkcja energii elektrycznej w elektrowni wynosić będzie 109,5 GWh, co z kolei pozwoli zasilić około 36,5 tys. gospodarstw domowych – zaznaczyła PGE.
Spółka przypomniała, że na stopień wodny Dębe składają się jaz piętrzący, zbiornik wodny Zegrze, obwałowania oraz elektrownia wodna Dębe. Usytuowana jest ona w 21,6 km rzeki Narwi. Obiekt został wybudowany w latach 1957-1963.
Polska Agencja Prasowa
Rybnik przestanie wytwarzać energię w 2025 roku, a ciepło w 2026 roku