AlertAtomEnergetykaEnergia elektryczna

Spółka PGE i ZE PAK pozwoli im zbadać potencjał atomu z Korei w Polsce

Budowa reaktora APR1400 w ZEA. Fot. KHNP

Budowa reaktora APR1400 w ZEA. Fot. KHNP

Polska Grupa Energetyczna i ZE PAK mają zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta na powołanie spółki, która ma reprezentować je w relacjach z koreańskim KNHP na etapie przygotowań, analiz i badań na potrzeby planowanej budowy elektrowni jądrowej.

– 8 marca 2023 roku PGE i ZE PAK złożyły do UOKiK wniosek o zgodę na koncentrację. Uzyskanie zgody prezesa UOKiK było niezbędne do utworzenia przez obie firmy spółki celowej, której zadaniem będzie reprezentowanie polskiej strony w projekcie budowy elektrowni jądrowej w regionie konińskim – podała PGE w komunikacie.

– Wstępne porozumienie w tej sprawie zostało podpisane przez PGE i ZE PAK 7 marca 2023 roku PGE i ZE PAK będą posiadać w niej po 50 proc. akcji, podejmując decyzje na zasadzie konsensusu. Podpisane porozumienie zakłada, że członek zarządu wskazany przez PGE będzie pełnił funkcję Prezesa Zarządu. Natomiast, jeden z Członków Rady Nadzorczej wskazany przez ZE PAK, będzie pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Nadzorczej – czytamy dalej.

– Strony planują, że spółka celowa przeprowadzi kolejny etap współpracy jakim będzie: studium wykonalności, badania terenu oraz oceny oddziaływania na środowisko na potrzeby planowanej budowy elektrowni jądrowej. Na bazie dotychczas wykonanych wstępnych analiz oceniono, że jest perspektywiczne posadowienie co najmniej 2 reaktorów APR1400 o łącznej mocy 2800 MW – informuje PGE.

Polska zamierza zbudować pierwszy reaktor jądrowy w technologii amerykańskiego Westinghouse AP1000 w 2033 roku w ramach projektu rządowego. Przedsięwzięcie PGE i ZE PAK jest nazywane „prywatnym” i zakłada współpracę z koreańskim KHNP z wykorzystaniem technologii APR1400.

Polska Grupa Energetyczna/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Co będzie pierwsze? Atomowy burger czy kimchi?


Powiązane artykuły

Stacja ładowania Ekoen na MOP. Fot. Ekoen

Polska firma zwycięzcą mega przetargu na szybkie ładowarki przy sieci dróg TEN-T

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozstrzygnęła przetarg na dzierżawę terenów pod ogólnodostępne stacje ładowania samochodów elektrycznych dużej mocy w...

Rośnie ryzyko ataków na statki na szlakach Bliskiego Wschodu

Po amerykańskim ataku na irańskie instalacje nuklearne wzrosło ryzyko dla żeglugi w rejonie Półwyspu Arabskiego, co spotęgowało obawy o bezpieczeństwo...
Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Udostępnij:

Facebook X X X