Polska Grupa Energetyczna i ZE PAK mają zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta na powołanie spółki, która ma reprezentować je w relacjach z koreańskim KNHP na etapie przygotowań, analiz i badań na potrzeby planowanej budowy elektrowni jądrowej.
– 8 marca 2023 roku PGE i ZE PAK złożyły do UOKiK wniosek o zgodę na koncentrację. Uzyskanie zgody prezesa UOKiK było niezbędne do utworzenia przez obie firmy spółki celowej, której zadaniem będzie reprezentowanie polskiej strony w projekcie budowy elektrowni jądrowej w regionie konińskim – podała PGE w komunikacie.
– Wstępne porozumienie w tej sprawie zostało podpisane przez PGE i ZE PAK 7 marca 2023 roku PGE i ZE PAK będą posiadać w niej po 50 proc. akcji, podejmując decyzje na zasadzie konsensusu. Podpisane porozumienie zakłada, że członek zarządu wskazany przez PGE będzie pełnił funkcję Prezesa Zarządu. Natomiast, jeden z Członków Rady Nadzorczej wskazany przez ZE PAK, będzie pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Nadzorczej – czytamy dalej.
– Strony planują, że spółka celowa przeprowadzi kolejny etap współpracy jakim będzie: studium wykonalności, badania terenu oraz oceny oddziaływania na środowisko na potrzeby planowanej budowy elektrowni jądrowej. Na bazie dotychczas wykonanych wstępnych analiz oceniono, że jest perspektywiczne posadowienie co najmniej 2 reaktorów APR1400 o łącznej mocy 2800 MW – informuje PGE.
Polska zamierza zbudować pierwszy reaktor jądrowy w technologii amerykańskiego Westinghouse AP1000 w 2033 roku w ramach projektu rządowego. Przedsięwzięcie PGE i ZE PAK jest nazywane „prywatnym” i zakłada współpracę z koreańskim KHNP z wykorzystaniem technologii APR1400.
Polska Grupa Energetyczna/Wojciech Jakóbik