AlertWszystko

PGNiG: 27 odwiertów w IH2015. Kontynuacja prac w Pakistanie

(PGNiG)

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA realizowało w pierwszej połowie 2015 roku 27 otworów poszukiwawczych, badawczych, rozpoznawczych i eksploatacyjnych. Odwierty znajdują się na koncesjach zlokalizowanych w Wielkopolsce i na Podkarpaciu. 

Sześć odwiertów poszukiwawczo-rozpoznawczych to odwierty pozytywne, czyli takie w których stwierdzono występowanie złóż gazu ziemnego. Łączne zasoby wydobywalne, odkryte tymi odwiertami, są szacowane na ok. 3,5 mld m3 gazu (ok. 22,9 mln boe). Przewidywalna produkcja z tych odwiertów jest szacowana na ok. 80 mln m3 (ok. 0,52 mln boe) rocznie.

Ponadto Spółka zrealizowała siedem odwiertów eksploatacyjnych. Przewidywana produkcja roczna ropy naftowej z trzech odwiertów to 125 tys. ton (ok. 0,85 mln boe), a gazu z czterech pozostałych odwiertów to 50 mln m3 (ok. 0,3 mln boe).

Łączna przewidywana produkcja z odwiertów pozytywnych(poszukiwawczo-rozpoznawczych i eksploatacyjnych) to ok. 1,7 mln boe rocznie.

PGNiG zakończyło także w pierwszej połowie 2015 r. zagospodarowanie ośmiu  odwiertów w Polsce; Dzików 23, Księżpol 19, Przemyśl 284 – KGZ Żurawica, Daszewo 31K, Grodzisk 26, Załęże 1K i 2K, Pogwizdów 3. Przewidywana produkcja z tych odwiertów to 74 mln m3 gazu (ok. 0,48 mln boe) rocznie.

Zakończone również budowę instalacji odsalania ropy naftowej w KRNiGZ Dębno.

W pierwszej połowie roku PGNiG kontynuowało prace na koncesji Kirthar w Pakistanie na podstawie umowy zawartej między PGNiG SA, a rządem Pakistanu. Operatorem jest firma, w której 70% posiada PGNiG, a pozostałe 30% spółka Pakistan Petroleum.

Dotychczas na podstawie badań sejsmicznych i dwóch odwiertów (Rehman-1 i Hallel X-1) udokumentowano złoże Rehman – o zasobach wydobywalnych 11,5 mld m3 (75,2 mln boe) gazu ziemnego, a na podstawie odwiertu Rizq-1 złoże Rizq – o zasobach wydobywalnych 4,5 mld m3 (29 mln boe). Z otworu Rehman-1 aktualnie prowadzona jest próbna eksploatacja, a gaz jest sprzedawany.

Spółka planuje też wystąpić o przedłużenie II etapu koncesji poszukiwawczej. Uzyskanie przedłużenia II okresu poszukiwawczego umożliwi wykonanie badań sejsmicznych 3D na złożu Rizq i obiekcie poszukiwawczym N2, przeprowadzenie wydłużonego testu produkcyjnego na otworze Rizq-1 oraz komercjalizację złoża, wydzielenie obszaru górniczego i pozyskanie koncesji eksploatacyjnej dla złoża Rizq. Jednocześnie da możliwości prowadzenia prac poszukiwawczych na znajdującym się w geologicznym ciągu strukturalnym obiekcie złożowym N2 (na północ od złoża Rizq).


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X