PGNiG podpisało umowę na dostawy gazu z Norwegii. Zasili on także Baltic Pipe

16 października 2020, 13:00 Alert
Photo_ Ole Jørgen Bratland _ Statoil – Statoil – Gina Krog field in the North Sea – 1457600(1)
Platforma wydobywcza na złożu Gina Krog. Fot. Ole Jørgen Bratland/Statoil

PGNiG Supply & Trading i Aker BP podpisały kontrakt kupna-sprzedaży gazu pochodzącego ze złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Dostawy paliwa gazowego rozpoczęły się w październiku 2020 roku. Umowa pozwoli w przyszłości świadczyć też dostawy przez Baltic Pipe.

Umowa podpisana przez PGNiG Supply & Trading (PST) z Grupy Kapitałowej PGNiG ma w załażeniu umocnić pozycję spółki na hurtowym rynku gazu na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. W przyszłości zakontraktowany surowiec ma być – zgodnie z deklaracją spółki – sprowadzany na rynek polski, a stamtąd również do innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, z wykorzystaniem gazociągu Baltic Pipe.

– Cieszymy się z możliwości współpracy z tak renomowanym partnerem jak Aker BP. Udało nam się wypracować porozumienie, które stanowi solidną podstawę do dalszego zacieśnienia relacji pomiędzy obiema stronami – powiedział Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG, które jest wyłącznym właścicielem PST.

Zgodnie z zamierzeniami, w najbliższych latach PST planuje znacząco zwiększyć aktywność na rynku norweskim. – Umowa z Aker BP to ważny krok na drodze do budowy przez PST portfela kontraktów z partnerami działającymi w tym regionie – podaje spółka w komunikacie. Grupa Kapitałowa PGNiG, poprzez spółkę PGNiG Upstream Norway, i Aker BP współpracują ze sobą również przy produkcji węglowodorów. Obie są współudziałowcami kilku koncesji na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

W 2020 roku PST rozpoczęła handel gazem w Czechach i na Słowacji, a w najbliższym czasie planuje wejść na rynek węgierski. Poprzez oddział w Londynie, PST rozwija także kompetencje w obszarze obrotu LNG. W ciągu ostatnich trzech lat PST realizowało transakcje spotowe i średnioterminowe na dostawy gazu skroplonego.

PGNiG/Bartłomiej Sawicki

Jakóbik: Walka o gaz dla Baltic Pipe w czasach kryzysu (ANALIZA)