Szacunki PGNiG: Wzrost sprzedaży i spadek importu gazu

27 stycznia 2021, 18:00 Alert
PGNiG / fot. Piotr Stępiński/BiznesAlert.pl
PGNiG / fot. Piotr Stępiński/BiznesAlert.pl

PGNiG podało w raporcie bieżącym z szacunkowymi danymi operacyjnymi z czwartego kwartału 2020 roku, że sprzedaż gazu tej firmy wzrosła w minionych dwunastu miesiącach o prawie miliard metrów sześciennych w stosunku do poprzedniego okresu. Wzrósł nieznacznie import gazu skroplonego i z Rosji.

W wolumenie sprzedaży gazu poza Grupę PGNiG uwzględniona została sprzedaż realizowana przez spółki: PGNiG, PGNiG Supply & Trading oraz PGNiG Obrót Detaliczny.

Opisywana spółka podaje, że w 2020 roku sprzedała szacunkowo 31,64 mld m sześc. gazu, czyli o prawie miliard więcej od wyniku z poprzedniego roku wynoszącego 30,65 mld m sześc.

PGNiG zwiększyło nieznacznie wydobycie, które w 2020 roku wyniosło szacunkowo 4,52 mld m sześc., a rok wcześniej – 4,49 mld. Nieznacznie spadł import gazu do Polski z 14,85 do 14,79 mld m sześc., choć wzrosły dostawy LNG (z 3,43 do 3,76 mld) i z Rosji (z 8,95 do 9 mld m sześc.). Spadł zatem wolumen importu z innych źródeł, jak połączenia gazowe z sąsiadami w Unii Europejskiej.

Na dzień 31 grudnia 2020 roku stan zapasów gazu należącego do PGNiG (obejmujący zapas obowiązkowy będący w gestii ministra właściwego ds. energii) wynosił ok. 3,0 mld m sześc. gazu w przeliczeniu na gaz wysokometanowy o cieple spalania 39,5 mJ/m sześc. Powyższy stan zapasów obejmuje gaz wysokometanowy, zaazotowany zmagazynowany w Polsce i za granicą oraz gaz LNG w terminalach. Dane nie obejmują wolumenu gazu ziemnego będącego w gestii Operatora Systemu Przesyłowego Gaz-System.

Przedstawione informacje są szacunkowe i mogą różnić się od danych ostatecznych, które zostaną przedstawione podczas publikacji raportu okresowego.

Polska Agencja Prasowa/Wojciech Jakóbik/Michał Perzyński

AKTUALIZACJA – 27 stycznia 2021 roku, godz. 20.15, dane o sprzedaży i imporcie gazu 

Jakóbik: PGNiG jak Shell? Polska na globalnym rynku LNG