AlertEnergetykaGaz.

PGNiG chce korzystać z dronów do pomiaru metanu

Siedziba PGNiG. Fot.: Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Siedziba PGNiG. Fot.: Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

PGNiG ogłasza konkurs na projekt drona zdolnego przenosić urządzenie do pomiarów poziomu metanu. Alternatywnym rezultatem konkursu jest opracowanie techniki pomiaru emisji gazu za pomocą analizy zdjęć satelitarnych. Spółkę zmotywowało do tego rozporządzenie metanowe planowane przez Unię Europejską.

Unijne rozporządzenie metanowe

– W PGNiG chcemy jak najlepiej przygotować się do wejścia w życie tzw. rozporządzenia metanowego. Przyszły akt prawa europejskiego (będzie to rozporządzenie Parlamentu i Rady UE) w sprawie ograniczenia emisji metanu w sektorze energetycznym przewiduje coroczne pomiary emisji metanu na poziomie zakładu dla wszystkich eksploatowanych aktywów – podaje spółka w oficjalnym komunikacie.

W ramach przygotowania do zmian w prawie europejskim PGNiG zorganizowało konkurs adresowany do polskich innowatorów. Spółka planuje zlecić krótki test lub demonstrację metody zdalnego pomiaru wielkości emisji metanu przy pomocy urządzeń pomiarowych montowanych na dronach. Jednym z poszukiwanych rozwiązań jest także analiza zdjęć satelitarnych w kierunku wykrycia i oszacowania emisji szkodliwego gazu.

Warunki zwycięstwa w konkursie

Wytypowanie zwycięzcy konkursu nastąpi po przetestowaniu zgłoszonych rozwiązań. Do testów posłuży gazowa infrastruktura PGNiG w Zielonej Górze. W przyszłości wybrana w konkursie technologia ma być wykorzystywana do pomiaru poziomu emisji metanu na złożach eksploatowanych przez spółkę.

– Liczymy, że wyłonieni w ramach konkursu wykonawcy zademonstrują skuteczne, dokładne, powtarzalne i ekonomicznie uzasadnione metody, z których jako PGNiG będziemy mogli skorzystać w przyszłości w celu raportowania emisji metanu – przekazuje spółka.

PGNiG/Szymon Borowski

PGNiG odkryło nowe złoże ropy i gazu w Norwegii


Powiązane artykuły

fotowoltaika magazyny energii Tauron

Drugie życie paneli słonecznych. Szkło z recyklingu zasila baterie 

W laboratoriach Nanyang Technological University (NTU) w Singapurze powstał sposób na rozwiązanie dwóch problemów naraz. Wykorzystano szklane odpady z paneli...
Flagi Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii. Źródło: Freepik

System handlu emisjami UE-Wielka Brytania to nowy etap współpracy

Podczas szczytu pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską ogłoszono przełomową decyzję o zamiarze połączenia systemów handlu emisjami (ETS) po obu...

Orlen szykuje się do otwarcia trzeciej stacji wodorowej

31 lipca koncern ma udostępnić w Wałbrzychu publiczną stację tankowania wodoru, swoją trzecią w Polsce – dowiedział się Biznes Alert....

Udostępnij:

Facebook X X X