EnergetykaGaz.

Poszukiwania węglowodorów zbliżą Polskę i Ukrainę (RELACJA)

PGNiG będzie współpracować z ERU Trading. Fot. Wojciech Jakóbik/BiznesAlert.pl

PGNiG będzie współpracować z ERU Trading. Fot. Wojciech Jakóbik/BiznesAlert.pl

Podpisanie umowy o współpracy PGNiG i ERU Management and Services o wspólnym poszukiwaniu węglowodorów na Ukrainie było okazją do dyskusji o polskim oraz regionalnym bezpieczeństwie energetycznym.

Umowa PGNiG i ERU Management Services

Umowa między PGNiG i ERU Management Services podpisana w trakcie wydarzenia dotyczy wspólnego poszukiwania węglowodorów na Ukrainie. PGNiG sprzedaje gaz ERU Trading. To spółka prywatna działająca na rynku gazu nad Dnieprem.

Szef Kancelarii Prezydenta RP Krzysztof Szczerski mówił o spadającej zależności Polski od gazu z Rosji. – Odrzuciliśmy politykę naturalnej bezbronności. Postawiliśmy na politykę aktywnego bezpieczeństwa energetycznego Polski. Postawiliśmy na poszukiwanie partnerów zagranicznych, aby rozbudować nasze możliwości w zakresie gazu oraz generalnie węglowodorów i paliw – ocenił minister. Przypomniał o trzech filarach tego bezpieczeństwa: wydobycie, import gazociągowy i LNG.

– Dziś mamy dużo bardziej rozbudowany system własny, ale także jesteśmy bardzo dumni z tego, że to nie tylko kwestia naszego wewnętrznego patrzenia ku sobie, ale myślenia w zupełnie innych kategoriach o Polsce, jako kraju, który już nie tylko sobie zapewnia bezpieczeństwo energetyczne, ale staje się częścią regionalnego systemu bezpieczeństwa energetycznego, w którym Polska będzie pełnić rolę dystrybutora bezpieczeństwa. Jednym z tych elementów jest współpraca polsko-ukraińska, a szerzej polsko-ukraińsko-amerykańska – ocenił Szczerski. Wymienił w tym kontekście także współpracę z Danią i Norwegią przy Baltic Pipe.

Sekretarz stanu w ministerstwie klimatu Piotr Dziadzio mówił o tym, że poszukiwania w okolicach polskiego złoża Przemyśl można rozszerzyć o złoża ukraińskie o podobnej strukturze. – Będziemy mieli możliwość odkryć podobne zasoby. Daje nam to ogromne bezpieczeństwo energetyczne regionu – ocenił. – Nasi partnerzy w oparciu o nasze know-how i ich wiedzę, a także wspólną umowę, zapewnią nam ogromny skok rozwojowy w regionie – dodał.

Marcin Przydacz, podsekretarz stanu w ministerstwie spraw zagranicznych, mówił o dobrej współpracy energetycznej Polski i Ukrainy po rozmowach prezydentów Andrzeja Dudy oraz Wołodymyra Zełenskiego. – Nastąpiła poprawa klimatu i szereg pozytywnych zdarzeń. Dynamika relacji polsko-ukraińskich okazała się pozytywna, szczególnie w trudnym dialogu historycznym. Dziś mamy kolejny krok, który pokazuje jak dobrze można prowadzić biznes przy dobrej atmosferze politycznej – ocenił. Przypomniał, że umowa jest podpisana w tym samym dniu, w którym rozpoczynają się rozmowy formatu normandzkiego na temat przyszłości konfliktu na wschodzie Ukrainy rozpoczętego przez Rosję oraz rozmów o dostawach gazu przez Ukrainę po 2019 roku.

Partner zarządzający ERU Dale W. Perry ocenił, że współpraca możliwa dzięki umowie z PGNiG daje duże perspektywy. – Powołaliśmy ERU pięć lat temu. Obecnie jesteśmy największym prywatnym importerem gazu na Ukrainie. Nasza bliska współpraca z PGNiG była ważnym wkładem w ten sukces – ocenił. – PGNiG i ERU dostarczyły LNG na Ukrainę w listopadzie – przypomniał Perry. – Nasi partnerzy pytają jak to zrobić? Odpowiadamy: współpracujcie z PGNiG.

PGNiG będzie szukało węglowodorów na Ukrainie


Powiązane artykuły

PSE planują przetargi na 4,5 mld zł do drugiej połowy 2026 roku

Polskie Sieci Elektroenergetyczne ujawniły prognozy dotyczące postępowań przetargowych na roboty budowlane dotyczące sieci elektroenergetycznych. Informacji udzielono, by potencjalni wykonawcy mogli...
Wiedeń z lotu ptaka. Źródło: pxhere

Kolejny blackout w Europie. Tym razem Wiedeń

Ponad 8300 gospodarstw domowych w Wiedniu zaczęło nowy tydzień bez prądu. Z powodu awarii zasilania w poniedziałek rano nie jeździło...
Pierwszy polski wiatrak na Morzu Bałtyckim. Fot. Orlen

Jest pierwszy wiatrak Orlenu na Bałtyku

Orlen i kanadyjski Northland Power rozpoczęły instalację morskich turbin wiatrowych w polskiej części Bałtyku. Pierwszy wiatrak o mocy 15 MW...

Udostępnij:

Facebook X X X