PGNiG powiększa norweską bazę surowcową na potrzeby Baltic Pipe

5 stycznia 2021, 10:45 Alert
Eq9E1arXEAATCVa

Norweski Dyrektoriat Ropy Naftowej wydał formalne zgody na objęcie przez PGNiG Upstream Norway udziałów w koncesjach obejmujących złoża Kvitebjørn i Valemon na Morzu Północnym. Tym samym liczba koncesji, w których spółka posiada udziały, wzrosła do 32.

Gaz na potrzeby Baltic Pipe

PGNiG podkreśla, że nowo pozyskane złoża przyczynią się do istotnego zwiększenia wydobycia gazu Grupy na Norweskim Szelfie Kontynentalnym już w 2021 roku.

Udziały w czterech koncesjach obejmujących produkujące złoża Kvitebjørn i Valemon spółka PGNiG Upstream Norway, której wyłącznym właścicielem jest PGNiG SA, nabyła we wrześniu 2020 roku na podstawie umowy z Norske Shell. W obu nowo zakupionych złożach dominują zasoby gazu ziemnego.

– 2021 rok zaczynamy bardzo dobrym akcentem. Dzięki doświadczeniu i kompetencjom mogliśmy rozwijać naszą działalność na Norweskim Szelfie Kontynentalnym nawet w niesprzyjających okolicznościach spowodowanych pandemią. Zatwierdzone właśnie akwizycje dotyczą złóż już produkujących, a więc natychmiast przełożą się na znaczący wzrost naszego wydobycia gazu w Norwegii. Prognozujemy, że w 2021 roku produkcja PGNiG Upstream Norway sięgnie 0,9 mld metrów sześc. gazu, co oznaczać będzie niemal dwukrotny wzrost w stosunku do poziomu wydobycia w 2020 roku – powiedział Paweł Majewski, prezes zarządu PGNiG.

PGNiG Upstream Norway szacuje, że dzięki transakcji jej średnia dzienna produkcja węglowodorów – łącznie ropy i gazu – wzrośnie skokowo o ok. 30 procent. Zgodnie z prognozą wydobycia, łączna produkcja gazu przez Spółkę wyniesie w 2021 roku 0,9 mld metrów sześc. gazu wobec ok. 0,5 mld m sześc. w 2020 roku.

W latach 2023-2028, a więc już po uruchomieniu gazociągu Baltic Pipe, który przez Danię połączy Norweski Szelf Kontynentalny z Polską, oba nowo nabyte złoża będą dostarczać PGNiG Upstream Norway średnio ok. 0,2 mld m sześc. gazu rocznie.

PGNiG osiągnie planowany udział własnego gazu w Baltic Pipe już po jego uruchomieniu

Więcej o nowych koncesjach

Na złożu Kvitebjørn PGNiG Upstream Norway weszło w posiadanie 6,45 procent udziałów, stając się partnerem koncesyjnym Equinor (operator), Petoro, Spirit Energy Norway oraz Total E&P Norge. Pozostałe do wydobycia zasoby eksploatowanego od 2004 roku złoża szacuje się na ok. 184,3 mln ekwiwalentu baryłek ropy naftowej (boe).

W przypadku złoża Valemon wielkość przejętych przez PGNiG Upstream Norway udziałów wynosi 3,225 procent. To produkujące od 2015 roku złoże zawiera ok. 29 mln boe zasobów pozostałych do wydobycia. Operatorem koncesji jest Equinor, a partnerem, obok PGNiG Upstream Norway, Petoro. Dodatkowo spółka nabyła udziały w infrastrukturze służącej do transportu węglowodorów wydobywanych z obu złóż.

PGNiG w Norwegii

PGNiG Upstream Norway wydobywa gaz ziemny i ropę naftową z dziewięciu złóż: Skarv, Morvin, Vale, Vilje, Gina Krog, Skogul, Ærfugl, Kvitebjørn i Valemon. Prace inwestycyjne i analityczne prowadzone są na pięciu kolejnych złożach: Duva, Tommeliten Alpha, King Lear, Ærfugl Outer oraz Shrek. Intensyfikacja akwizycji złóż w ciągu czterech ostatnich lat pozwoliła PGNiG zwiększyć zasoby gazu ziemnego i ropy naftowej na Norweskim Szelfie Kontynentalnym z ok. 80 mln do 208 mln boe.

Jakóbik: Walka o gaz dla Baltic Pipe w czasach kryzysu (ANALIZA)