PGNiG podpisało kontrakt na dostawy amerykańskiego LNG

21 listopada 2017, 19:51 Alert

Podpisaliśmy średniookresowy kontrakt na dostawy gazu z USA – powiedział prezes PGNiG Piotr Woźniak podczas wtorkowej konferencji prasowej.

Gazowiec w Świnoujściu. fot. Gaz-System
Gazowiec w Świnoujściu. fot. Gaz-System

Cena „konkurencyjna i satysfakcjonująca”

Jak dodał, LNG będzie pochodziło z terminalu Sabinie Pass od Cheniere Energy, a partnerem przy tej transakcji będzie Centrica. – To przełom – powiedział Woźniak.

Kontrakt wejdzie w życie w 2018 r. Do Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu w ciągu pięciu lat zostanie dostarczonych do dziewięć ładunków LNG. Kontrakt będzie realizowany na bazie reguły DES. Do Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu zostanie dostarczonych do 9 ładunków LNG w okresie obowiązywania kontraktu.

– Zakup okazał się wykonalny, dostawy będą trwały pięć lat. Będzie to jednak niewielka ilość – powiedział prezes  Woźniak. – Będzie to przełom dla europejskich klientów – dodał. Podkreślił, że to zasługa „rządu, wicepremiera Morawieckiego oraz Kancelarii Prezydenta”.

Pytany o cenę powiedział, że jest ona „konkurencyjna i satysfakcjonująca”. – Chcemy zbudować portfel ze średniookresowymi umowami – dodał.  Przyznał, że pod uwagę brane są także inne kierunki niż USA.

Podpisanie kontraktu skomentowała także amerykańska ambasada w Polsce. „Eksport amerykańskiego gazu tworzy miejsca pracy w Stanach i jednocześnie dywersyfikuje źródła dostaw do Polski oraz powoduje obniżenie cen energii” – czytamy w komunikacie, który pojawił się na stronie placówki.  „Stany Zjednoczone dokładają starań, by zaufani partnerzy i sojusznicy tacy jak Polska mogli korzystać z bezpiecznych i zróżnicowanych źródeł energii, w tym ze Stanów Zjednoczonych”.

To pierwszy średnioterminowy kontrakt zawarty przez biuro tradingowe PGNiG w Londynie utworzone w lutym 2017 r. do  prowadzenia międzynarodowego handlu LNG. Biuro działa jako oddział spółki PGNiG Supply & Trading GmbH.

Woźniak: LNG z USA jest tańsze od gazu z Rosji i niemieckiej giełdy (ROZMOWA)

Kolejny element dywersyfikacji portfela dostaw

PGNiG stale zwiększa swoją aktywność handlową na europejskim rynku gazu.  Zawarta umowa jest pierwszym kontraktem średnioterminowym na dostawy amerykańskiego LNG do Europy Środkowo-Wschodniej. Dodatkowo, w październiku bieżącego roku PGNiG, w ramach procedury Open Season, złożyło wiążącą ofertę na rezerwację mocy przesyłowych w projektowanym gazociągu Baltic Pipe o przepustowości 10 mld m3 rocznie, który w 2022 r. połączy Polskę ze złożami gazu na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

– Kontrakt z Centrica, poprzedzony długoterminową umową na dostawy gazu z Kataru i dostawami spotowymi zrealizowanymi w 2016 i 2017 roku, wprowadza PGNiG na wyższy poziom aktywności na globalnym rynku LNG. Podpisana umowa opiera się na warunkach rynkowych. Liczymy na dalszą współpracę z naszym partnerem Centrica w zakresie dywersyfikacji dostaw gazu do Polski – powiedział Piotr Woźniak, Prezes Zarządu PGNiG SA i dodał: – Ta umowa to pierwszy kontrakt PGNiG zawarty w ramach planu budowy portfela umów średnioterminowych na dostawy LNG. Większość z nich będzie służyła zapewnieniu zdywersyfikowanych dostaw gazu dla Polski i krajów Europy Środkowo-Wschodniej w celu zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego regionu, który historycznie zdominowany był przez gaz rosyjski.

– Jesteśmy niezmiernie zadowoleni z zawarcia kontraktu średnioterminowego z PGNiG. Umowa ta stanowi element strategii firmy Centrica w zakresie budowy globalnego portfolio LNG. Nasza wiarygodność, doświadczenie oraz potencjał handlowy sprawiają, że możemy realizować dostawy LNG do coraz większej liczby odbiorców na całym świecie. Cieszymy się na  współpracę z zespołem PGNiG w nadchodzących latach – stwierdził Jonathan Westby, Dyrektor Zarządzający Centrica Energy Marketing & Trading.

Centrica plc to międzynarodowa firma energetyczna świadcząca usługi zarówno dla gospodarstw domowych, jak i klientów biznesowych. Poprzez marki o ugruntowanej pozycji, takie jak British Gas, Hive, Direct Energy and Bord Gais Energy, Centrica obsługuje ponad 27 milionów klientów przede wszystkim z Wielkiej Brytanii, Irlandii i Ameryki Północnej. Firma zatrudnia około 12 tys. inżynierów i techników, stale wdraża nowe i innowacyjne produkty oraz usługi. Centrica jest również zaangażowana w globalny handel hurtowy gazem skroplonym poprzez Centrica LNG Company Ltd.

*Delivery Ex Ship (Incoterms 2000): Towar uważa się za dostarczony w momencie postawienia do dyspozycji odbiorcy na statku we wskazanym porcie przeznaczenia. Sprzedający jest zobowiązany ponieść wszystkie koszty do tego momentu, ponosi również ryzyko uszkodzenia lub utraty towarów podczas transportu do portu przeznaczenia. Sprzedający jest zobowiązany do odprawy celnej eksportowej. Koszt oraz ryzyko rozładunku są po stronie kupującego.

BiznesAlert.pl/PGNiG

Jakóbik: Polska nie kupi LNG z USA w ciemno