EnergetykaGaz.

Woźniak: LNG z USA jest tańsze od gazu z Rosji i niemieckiej giełdy (ROZMOWA)

ROZMOWA

FLESZ BiznesAlert.pl nagrał rozmowę z wiceprezesem ds. handlowych PGNiG Maciejem Woźniakiem. Menadżer mówił o korzyściach jakie daje jego firmie terminal LNG w Świnoujściu. Będzie to kluczowy temat konferencji “LNG w Polsce i Europie 2017“, której strategicznym partnerem jest nasz portal.

BiznesAlert.pl: Importują Państwo coraz więcej LNG dzięki terminalowi w Świnoujściu. Jakie płyną z tego korzyści? Jak to porównać z kontraktem jamalskim, który działa na zupełnie innych warunkach?

Maciej Woźniak: Są to kontrakty spotowe, które wpisują się w naszą strategię na ten rok gazowy. Ta z kolei jest aktualizowana na bieżąco, a takie dostawy są dla nas najkorzystniejsze. Importujemy gaz stamtąd, gdzie jest najtaniej.

Tymczasem gaz rosyjski sprzedawany na giełdzie na rynku niemieckim cały czas jest konkurencyjny…

Wedle naszych analiz, nawet w porównaniu z importem przez gazociągi z Zachodu, ceny gazu skroplonego z tych pojedynczych dostaw są dla nas atrakcyjne.

Latem zeszłego roku odbyła się spotowa dostawa gazu z Norwegii. W tym roku mamy spoty – również latem. Czy to przypadek?

Skłoniły nas do tego przede wszystkim warunki na rynku globalnym, natomiast rzeczywiście lato w Europie jest okresem, w którym spada zużycie gazu przez podmioty przemysłowe i klientów indywidualnych. Dla nas jest to czas na uzupełnianie magazynów. Branża nigdy nie odpoczywa.

Jak wiążą się dostawy LNG do terminalu w Świnoujściu z eksportem na Ukrainę?

Zwiększamy naszą obecność na rynku ukraińskim, co oczywiście wiąże się ze zwiększonym zapotrzebowaniem na import gazu do Świnoujścia. Eksport gazu w I kwartale w porównaniu z I kwartałem zeszłego roku wzrósł o 11%. Oznacza to, że polska gospodarka nabiera rozpędu.

Czy będzie umowa długoterminowa z Naftogazem?

Bez komentarza (śmiech).

Rozmawiał Wojciech Jakóbik

https://www.facebook.com/BiznesAlert/videos/1913378408688245/


Powiązane artykuły

AI

Bitwa o AI. Zadecydują cena prądu i emisje

Rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową dla AI grozi wzrostem emisji CO2. Niemieccy urzędnicy obawiają się, że centra danych mogą przenosić...
Niemcy, sieć elektroenergetyczna. Źródło: Freepik

Fala upałów i awarie. U Niemców coraz częściej gaśnie światło

Lokalne blackouty stają się tego lata plagą niemieckiej prowincji. Powodem przerw w dostawach prądu są najczęściej awarie kabli i mniejszych...
Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej Urzędem Miasta Bydgoszczy, 4 bm. Konferencja dot. wsparcia finansowego na działania związane z rekultywacją wielkoobszarowych terenów poprzemysłowych i adaptacją do zmian klimatu, a także rządowego wsparcia dla terenów po dawnym Zachemie. (jm) PAP/Tytus Żmijewski

Inwestycje w wielkoskalowe OZE mniejsze niż zakłada ministerstwo klimatu

Inwestycje w duże farmy fotowoltaiczne istotnie zwolniły. Moc nowych instalacji, którym koncesje wydał w półroczu 2025 roku Urząd Regulacji Energetyki...

Udostępnij:

Facebook X X X