PGNiG od września obniży ceny gazu przedsiębiorcom i zapowiada niespodziankę

1 sierpnia 2023, 08:50 Alert

PGNiG Obrót Detaliczny, spółka z Grupy Orlen, obniży cenę gazu ziemnego dla klientów rozliczających się według cennika „Gaz dla Biznesu”, co oznacza, że we wrześniu małe i średnie przedsiębiorstwa zapłacą za gaz 201,39 zł/MWh, czyli o ponad 37 zł/MWh mniej niż w sierpniu, podał Orlen. Ponadto spółka szykuje nowy sposób walki z kryzysem energetycznym, którego założenia zostaną przedstawione niebawem.

Sieć dystrybucyjna gazu. Fot. PSG.
Sieć dystrybucyjna gazu. Fot. PSG.

– We wrześniu małe i średnie firmy rozliczane w oparciu o cennik, zapłacą za gaz 201,39 zł/MWh, czyli aż 75 procent mniej niż w styczniu tego roku. Kolejna w tym roku obniżka ceny gazu to m.in. efekt synergii, które wypracowaliśmy w ramach Grupy Orlen. Trendy rynkowe w połączeniu z potencjałem biznesowym, osiągniętym w efekcie przeprowadzonych fuzji umożliwiają podjęcie ważnych decyzji dla polskich przedsiębiorców. Pracujemy również nad nowym rozwiązaniem, które może być realnym wsparciem dla dużych firm, korzystających z gazu ziemnego, i co za tym idzie, całej polskiej gospodarki – powiedział prezes Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie.

Od początku roku cena w ofercie dla klientów biznesowych, rozliczanych według cennika Gaz dla Biznesu, systematycznie spada, podkreśla Orlen. W styczniu wynosiła 793,93 zł/MWh, by w kwietniu spaść o ponad połowę do poziomu 353,59 zł/MWh. We wrześniu firmy zapłacą mniej, bo 201,39 zł/MWh. Niższa cena gazu ziemnego wynika z notowań tego paliwa na Towarowej Giełdzie Energii (TGE) oraz z zastosowania przez PGNiG Obrót Detaliczny automatycznej obniżki w wysokości 15 procent. Dzięki temu cena rozliczeniowa za wrzesień 2023 roku, uwzględniająca autoobniżkę, wyniesie 201,39 zł/MWh (netto, bez akcyzy), co oznacza, że będzie niższa o 37,18 zł/MWh niż w sierpniu (238,57 zł/MWh), podano także.

Zgodnie z wprowadzonym od 1 kwietnia 2023 roku sposobem kształtowania cennika, ceny w nim są indeksowane do notowań giełdowych. Cena dla klientów biznesowych, korzystających z cennika Gaz dla Biznesu, jest aktualizowana co miesiąc, a jej wysokość podawana z miesięcznym wyprzedzeniem. We wrześniu cena gazu w cenniku została dodatkowo obniżona dzięki zastosowaniu przez PGNiG Obrót Detaliczny mechanizmu automatycznej obniżki w wysokości 15 procent. Aby z niej skorzystać, nie trzeba podejmować żadnych działań – obniżka ma zastosowanie do wszystkich klientów rozliczających się według cennika, wyjaśniono.

– PGNiG Obrót Detaliczny podejmuje również działania związane z kolejnym rozwiązaniem, które może się okazać realnym wsparciem dla dużych przedsiębiorstw, korzystających z gazu ziemnego. Jego wprowadzenie pozwoli na złagodzenie skutków kryzysu energetycznego i ograniczenie negatywnego wpływu cen gazu na działalność polskich firm. Szczegóły zostaną przekazane już wkrótce – zakończono w informacji.

Grupa PKN Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego. W ramach budowy koncernu multienergetycznego spółka sfinalizowała przejęcia Energi, Grupy Lotos oraz PGNiG. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 131,5 mld zł w 2021 roku. Spółka jest notowana na GPW od 1999 roku.

PGNiG / Jacek Perzyński

PGNiG przykleja ceny gazu dla biznesu do giełdy