PGNiG i NFOŚiGW będą razem poprawiać jakość powietrza w Polsce

30 stycznia 2020, 10:45 Alert
PGNiG NFOŚiGW
Fot. Michał Perzyński

PGNiG i NFOŚiGW podpisały porozumienie o współpracy w zakresie wsparcia programu „Czyste Powietrze”. Celem przedsięwzięcia jest przede wszystkim usprawnienie procesu przyznawania dofinansowania na wymianę ogrzewania na gazowe, co przyczyni się do ograniczenia emisji pyłów i innych zanieczyszczeń z domów jednorodzinnych.

Współpraca PGNiG i NFOŚiGW

Dzięki porozumieniu, NFOŚiGW uzyska wgląd do informacji o dostępie do sieci gazowej konkretnej nieruchomości, co przyspieszy weryfikację wniosków w programie „Czyste Powietrze”. W planach są też inne wspólne działania: przyjmowanie wnioskodawców w punktach obsługi PGNiG oraz objęcie nowych użytkowników gazu systemem świadectw efektywności energetycznej. Szczegóły tych ustaleń będą gotowe pod koniec marca tego roku.

– Pracujemy nad poszerzeniem kanałów dystrybucji środków rządowego programu „Czyste Powietrze”. To realizacja rekomendacji Banku Światowego oraz ustaleń z Komisją Europejską. To również wykonanie zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego, który w swoim exposé w listopadzie 2019 roku podkreślał konieczność intensywnego dalszego rozwoju programu. PGNiG jest naturalnym partnerem dla programu Czyste Powietrze. Każdy dom, który wymienia przestarzałe źródło ciepła jest w potencjalnym polu zainteresowania PGNiG. Dzięki PGNiG usprawnimy weryfikację składanych wniosków, umożliwiając wojewódzkim funduszom ochrony środowiska szybsze podejmowanie decyzji o przyznaniu dotacji. Krótsza droga do wymiany starych pieców to duża korzyść dla beneficjentów, która przyczyni się również do poprawy jakości powietrza w Polsce – mówił prezes NFOŚiGW Piotr Woźny.

W ramach realizacji porozumienia, PGNiG będzie uczestniczyć w procesie weryfikowania dostępu do sieci gazowej nieruchomości objętej dofinansowaniem dla beneficjentów programu „Czyste Powietrze”. Tym samym wesprze fundusze wojewódzkie, zaangażowane operacyjnie w realizację programu.

– Współpraca PGNiG i NFOŚiGW to nie tylko szansa na przyspieszenie realizacji programu „Czyste Powietrze”, ale także na szersze wykorzystanie gazu ziemnego w polskich domach. Korzyści są zatem obopólne, jednak jestem przekonany, że największymi beneficjentami tej inicjatywy będą sami Polacy, którzy oczekują skutecznych działań na rzecz poprawy jakości powietrza. Takie działania są wpisane w strategię PGNiG. Konsekwentnie promujemy gaz ziemny jako przyjazne dla środowiska i ekonomiczne paliwo dla rodzin, transportu i biznesu. Widzimy, że współpraca z NFOŚiGW jest drogą do stabilnego rozwoju PGNiG. Walka ze smogiem i emisjami dwutlenku węgla jest jednym z największych wyzwań dla Polski. Chcemy tu wykorzystać nasz potencjał – powiedział prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.

Strony wyraziły też wolę rozszerzenia współpracy o możliwość włączenia do sieci sprzedaży PGNiG w proces obsługi beneficjentów składających wnioski o dofinansowanie instalacji gazowego systemu grzewczego.

– Cele biznesowe PGNiG są w pełni zbieżne z programem „Czyste Powietrze”. Trzy miliony domów, które nie korzystają z gazu to dla nas wielki potencjał. Od 2016 do 2019 roku mamy ponad 200 tysięcy więcej odbiorców w domach jednorodzinnych, to także efekt programu „Czyste Powietrze”. Na tym nie poprzestajemy – realizujemy program „Przełącz się na gaz” we współpracy z samorządami, razem z BOŚ prowadzimy program „Pełnym oddechem”, a jesienią do naszego portfelu wprowadziliśmy program „Fotowoltaika dla firm” dla klientów biznesowych. Jesteśmy również aktywni w obszarze gazu sprężonego, czyli CNG, który teraz przeżywa swoisty renesans. Dzisiejsze porozumienie dotyczy trzech obszarów: wymiany informacji, określenia ram współpracy i określenia mapy drogowej na rzecz zmian w zakresie świadectw efektywności energetycznej – powiedział prezes PGNiG Obrót Detaliczny Henryk Mucha.

Henryk Mucha odniósł się też do kwestii zmiany zasad przyznawania tzw. białych certyfikatów. – Mapa drogowa, którą chcemy przedstawić do 31 marca, będzie zakładać też proces legislacyjny. Beneficjentem będą odbiorcy indywidualni. Dzisiaj ustawa o efektywności energetycznej teoretycznie daje taką możliwość, ale jest to niezwykle trudne – powiedział prezes PGNiG OD.

PGNiG/BiznesAlert.pl

Rozmowa BiznesAlert.pl. Zielony zwrot PGNiG