AlertŚrodowisko

PGNiG i NFOŚiGW będą razem poprawiać jakość powietrza w Polsce

Fot. Michał Perzyński

PGNiG i NFOŚiGW podpisały porozumienie o współpracy w zakresie wsparcia programu „Czyste Powietrze”. Celem przedsięwzięcia jest przede wszystkim usprawnienie procesu przyznawania dofinansowania na wymianę ogrzewania na gazowe, co przyczyni się do ograniczenia emisji pyłów i innych zanieczyszczeń z domów jednorodzinnych.

Współpraca PGNiG i NFOŚiGW

Dzięki porozumieniu, NFOŚiGW uzyska wgląd do informacji o dostępie do sieci gazowej konkretnej nieruchomości, co przyspieszy weryfikację wniosków w programie „Czyste Powietrze”. W planach są też inne wspólne działania: przyjmowanie wnioskodawców w punktach obsługi PGNiG oraz objęcie nowych użytkowników gazu systemem świadectw efektywności energetycznej. Szczegóły tych ustaleń będą gotowe pod koniec marca tego roku.

– Pracujemy nad poszerzeniem kanałów dystrybucji środków rządowego programu „Czyste Powietrze”. To realizacja rekomendacji Banku Światowego oraz ustaleń z Komisją Europejską. To również wykonanie zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego, który w swoim exposé w listopadzie 2019 roku podkreślał konieczność intensywnego dalszego rozwoju programu. PGNiG jest naturalnym partnerem dla programu Czyste Powietrze. Każdy dom, który wymienia przestarzałe źródło ciepła jest w potencjalnym polu zainteresowania PGNiG. Dzięki PGNiG usprawnimy weryfikację składanych wniosków, umożliwiając wojewódzkim funduszom ochrony środowiska szybsze podejmowanie decyzji o przyznaniu dotacji. Krótsza droga do wymiany starych pieców to duża korzyść dla beneficjentów, która przyczyni się również do poprawy jakości powietrza w Polsce – mówił prezes NFOŚiGW Piotr Woźny.

W ramach realizacji porozumienia, PGNiG będzie uczestniczyć w procesie weryfikowania dostępu do sieci gazowej nieruchomości objętej dofinansowaniem dla beneficjentów programu „Czyste Powietrze”. Tym samym wesprze fundusze wojewódzkie, zaangażowane operacyjnie w realizację programu.

– Współpraca PGNiG i NFOŚiGW to nie tylko szansa na przyspieszenie realizacji programu „Czyste Powietrze”, ale także na szersze wykorzystanie gazu ziemnego w polskich domach. Korzyści są zatem obopólne, jednak jestem przekonany, że największymi beneficjentami tej inicjatywy będą sami Polacy, którzy oczekują skutecznych działań na rzecz poprawy jakości powietrza. Takie działania są wpisane w strategię PGNiG. Konsekwentnie promujemy gaz ziemny jako przyjazne dla środowiska i ekonomiczne paliwo dla rodzin, transportu i biznesu. Widzimy, że współpraca z NFOŚiGW jest drogą do stabilnego rozwoju PGNiG. Walka ze smogiem i emisjami dwutlenku węgla jest jednym z największych wyzwań dla Polski. Chcemy tu wykorzystać nasz potencjał – powiedział prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.

Strony wyraziły też wolę rozszerzenia współpracy o możliwość włączenia do sieci sprzedaży PGNiG w proces obsługi beneficjentów składających wnioski o dofinansowanie instalacji gazowego systemu grzewczego.

– Cele biznesowe PGNiG są w pełni zbieżne z programem „Czyste Powietrze”. Trzy miliony domów, które nie korzystają z gazu to dla nas wielki potencjał. Od 2016 do 2019 roku mamy ponad 200 tysięcy więcej odbiorców w domach jednorodzinnych, to także efekt programu „Czyste Powietrze”. Na tym nie poprzestajemy – realizujemy program „Przełącz się na gaz” we współpracy z samorządami, razem z BOŚ prowadzimy program „Pełnym oddechem”, a jesienią do naszego portfelu wprowadziliśmy program „Fotowoltaika dla firm” dla klientów biznesowych. Jesteśmy również aktywni w obszarze gazu sprężonego, czyli CNG, który teraz przeżywa swoisty renesans. Dzisiejsze porozumienie dotyczy trzech obszarów: wymiany informacji, określenia ram współpracy i określenia mapy drogowej na rzecz zmian w zakresie świadectw efektywności energetycznej – powiedział prezes PGNiG Obrót Detaliczny Henryk Mucha.

Henryk Mucha odniósł się też do kwestii zmiany zasad przyznawania tzw. białych certyfikatów. – Mapa drogowa, którą chcemy przedstawić do 31 marca, będzie zakładać też proces legislacyjny. Beneficjentem będą odbiorcy indywidualni. Dzisiaj ustawa o efektywności energetycznej teoretycznie daje taką możliwość, ale jest to niezwykle trudne – powiedział prezes PGNiG OD.

PGNiG/BiznesAlert.pl

Rozmowa BiznesAlert.pl. Zielony zwrot PGNiG


Powiązane artykuły

Rekordowe upały w Europie. ONZ: trzeba nauczyć się z nimi żyć

W Europie zanotowano fale upałów. Portugalia walczy z pożarami, a Holandia i Belgia wdraża rozwiązania mające ulżyć mieszkańcom. Rzeczniczka WMO...

Ulewy i tornada w USA odcięły mieszkańców od energii

W sobotę i niedzielę stan Minnesota doświadczył ulew, które stworzyły ryzyko powodzi. Dodatkowo zarejestrowano tornada, które pozbawiły prawie 50 tysięcy...

Mięso niezgody. Greenpeace zarzuca niemieckim sklepom szkodliwe emisje

Według badań Greenpeace, zakłady mięsne niemieckich sieci Edeka, Kaufland i Rewe emitują rocznie ponad 10 milionów ton CO2, tyle co...

Udostępnij:

Facebook X X X