Ponad 1600 gmin w Polsce ma już dostęp do gazu ziemnego

8 maja 2020, 12:00 Alert

PGNiG zorganizował wirtualny briefing prasowy na temat postępów rozbudowy sieci gazowniczej w Polsce. Ponad 65 procent gmin w Polsce ma dostęp do sieci gazowniczej.

Zaawansowanie gazyfikacji fot. PGNIG

Duży udział środków unijnych

– Gaz to paliwo, które jest pomostem pomiędzy tradycyjną metodą, czyli wydobyciem i spalaniem węgla, a ekologicznym OZE. Paliwo gazowe jest istotne z punktu widzenia społecznego i gospodarczego. Inwestycje, o których mówimy są również współfinansowane ze środków europejskich. Dotychczas zostało wydane 6,5 mld zł z czego ponad trzy miliardy złotych to dofinansowanie ze środków unijnych. Głównym beneficjentem tych dofinansowań jest PSG, która realizuje inwestycje w oparciu o środki własne, ale także ze środków unijnych. Dotychczas zostało wybudowane ponad 1,5 tys nowych gazociągów – powiedział Grzegorz Puda, sekretarz stanu w ministerstwie funduszy i polityki regionalnej.

– Gaz jest paliwem czystym, które pozwala ograniczyć emisje o ponad 60 procent. Ponadto ogranicza także emisje cieplną. To paliwo, które jest przyszłościowe. Niektóre kraje oparły swoją energetykę tylko na OZE, my staramy się zrównoważyć efekt ekologiczny, ale także efekt rozwojowy. Mam nadzieje, że pojawi się tu również wizja rozwoju nowych technologii, między innymi wodorowych, i mocno liczę na to, że przy wykorzystaniu środków unijnych uda się w Polsce zbudować centrum naukowe, które będzie rozwijać te nowe technologie – zaznaczył Grzegorz Puda.

Inwestycje są motorem gospodarki

Podczas briefingu głos zabrał również Jerzy Kwieciński, prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. – Pomimo kryzysu, który mamy na świecie i który dotyka również naszego kraj, chcemy pokazać, że inwestycje są realizowane. Te inwestycje mają również wsparcie funduszy europejskich. PGNiG zbudował dotychczas 1700 km gazociągów w obszarach dystrybucji gazu. Realizujemy kolejny projekt, dzięki któremu wspieramy zrównoważony rozwój naszego kraju. Mówimy o sieci dotyczącej średniego-wysokiego ciśnienia gazociągu pomiędzy Gorzowem Wlk a Witnicą. To będzie kolejne 48 km dobrej jakości sieci dystrybucyjnej, która niebawem powstanie – powiedział prezes PGNiG.

– W okresie pandemii radzimy sobie dobrze z inwestycjami, a one będą bardzo potrzebne polskiej gospodarce. Te inwestycje wpisują się również w strategię Europejskiego Zielonego Ładu. Dzięki tym inwestycjom gazowym będziemy zmniejszać emisje CO2 i pyłów. Dlatego gaz jest nam potrzebny, a dobra sieć dystrybucyjna pomoże w osiągnięciu tego celu. Obecnie ponad 65 procent gmin ma dostęp do sieci gazowej – dodał Kwieciński.

PSG stawia na LNG

Na koniec głos zabrał Ireneusz Krupa, prezes Polskiej Spółki Gazownictwa. – PSG jako narodowy operator systemu dystrybucyjnego wychodzi naprzeciw oczekiwaniom obywateli. Traktujemy gaz jako paliwo ekologiczne, bezpieczne, które ma dać mieszkańcom szansę podniesienia jakości życia. W ostatnim czasie udało się zgazyfikować ponad 120 gmin. Obecnie 1608 gmin w Polsce ma dostęp do paliwa gazowego. Z naszego programu gazyfikacji daje to 42 procent zaawansowania. Prowadzimy ją na różne sposoby. Preferujemy inwestycję liniową, budowy sieci dystrybucyjnej, czyli przyłączanie jak największej liczby użytkowników – powiedział Krupa.

– Tam gdzie nie ma możliwości poprowadzenia sieci liniowej, stawiamy na LNG. Dzięki terminalowi LNG mamy dostęp do źródła surowca. Daje to nam możliwość szybkiego dostępu gazu dla klientów. Planujemy w najbliższym czasie zbudować kilkadziesiąt takich instalacji, aby zgazyfikować obszary, które są odległe od sieci gazowych. PSG korzysta również ze środków unijnych dofinansowujących system dystrybucyjny gazu. Obecnie realizujemy 10 umów, które dodadzą ponad 500 km nowych gazociągów – powiedział Ireneusz Krupa, prezes Polskiej Spółki Gazownictwa.

Mariusz Marszałkowski

Marszałkowski: Dlaczego i czym Włosi zbudują Baltic Pipe? (ANALIZA)