PGNiG prezentuje wyniki. Gaz z Norwegii pozwolił odbić straty wynikające z kryzysu energetycznego

25 listopada 2021, 07:00 Alert
Siedziba PGNiG. Fot.: Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl
Siedziba PGNiG. Fot.: Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

PGNiG prezentuje wyniki z dziewięciu miesięcy 2021 roku w których zanotowało 37,5 mld zł przychodów, 7,4 mld zł EBITDA i 3,1 mld zysków. Sprzedała 24 mld m sześc. gazu, czyli więcej o 8 procent rok do roku. Stracił na obrocie i magazynowaniu, ale mocno zyskał na wydobyciu gazu w Norwegii.

Zysk operacyjny wyniósł 3,1 mld zł netto, czyli o 49 procent mniej niż przed rokiem. – Spadek zysku operacyjnego był jednak efektem zdarzeń jednorazowych, przede wszystkim uwzględnienia w ubiegłorocznych wynikach rozliczenia nadpłaty za dostawy gazu ziemnego w konsekwencji wygranego przez PGNiG arbitrażu z Gazpromem. Jeżeli pominąć kwotę zwrotu a także wpływ odpisów na majątku trwałym, po trzech kwartałach 2021 roku.  wynik EBITDA GK PGNiG wzrósł rok do roku o 4 procent a EBIT o 2 procent – tłumaczy PGNiG.

Drogie węglowodory spowodowały, że wzrosło znaczenie poszukiwania i wydobycia gazu z punktu widzenia EBITDA. Był to najbardziej rentowny segment działalności PGNiG i odpowiadał za 73 procent EBITDA w dziewięciu miesiącach 2021 roku w porównaniu z 7 procentami w analogicznym okresie zeszłego roku. Natomiast działalność handlowa PGNiG w segmencie obrót i magazynowanie prznisła stratę operacyjną obniżając EBITDA o 9 procent. – Ujemny wynik EBITDA segmentu obrót i magazynowanie ilustruje trudności, z jakimi muszą mierzyć się firmy handlujące gazem. Jednak, dzięki dywersyfikacji działalności, PGNiG jest w stanie osiągnąć pozytywne wyniki nawet w tak trudnym otoczeniu rynkowym. To przede wszystkim efekt konsekwentnego rozwoju segmentu poszukiwanie i wydobycie, zwłaszcza na rynku norweskim. Przez pierwsze trzy kwartały 2021 roku wydobyliśmy na Norweskim Szelfie Kontynentalnym dwa razy więcej gazu niż przed rokiem – zaznaczył Paweł Majewski, prezes PGNiG.

Przychody segmentu poszukiwanie i wydobycie wyniosły 7,03 mld zł i wzrosły rok do roku o 128 procent. EBITDA w tym segmencie wzrosło z 0,72 do 5,42 mld zł. – Znacząca poprawa wskaźników finansowych segmentu była przede wszystkim efektem rosnących cen węglowodorów. Średnie notowania ropy Brent w pierwszych 9 miesiącach roku wyniosły 257 złotych za baryłkę i były o 57 procent wyższe niż w analogicznym okresie 2020 roku. Dużo większą dynamikę miały ceny gazu, które wzrosły aż o 235 procent rok do roku (średnia arytmetyczna notowań na Rynku Dnia Następnego na Towarowej Giełdzie Energii) – wylicza PGNiG.

PGNiG podaje, że o 9 procent wzrosła produkcja gazu ziemnego, która sięgnęła 3,59 mld m sześc. wobec 3,3 mld m sześc. rok wcześniej. Stało się to przede wszystkim dzięki zwiększeniu aż o 103 procent wolumenu wydobycia paliwa na Norweskim Szelfie Kontynentalnym – z 0,32 mld do 0,65 mld m sześciennych.

PGNiG/Wojciech Jakóbik