AlertWszystko

PGNiG Upstream International pozyskuje finansowanie na odwierty w Norwegii

(PGNiG)

Należąca do PGNiG SA spółka PGNiG Upstream International AS podpisała umowę kredytową w wysokości 400 milionów dolarów z ośmioma bankami (Societe Generale, BNP Paribas, ING, HSBC, Citibank, CACIB, SEB oraz Natixis).  Środki pozyskane w ramach kredytu zostaną głównie wykorzystane na wcześniejszą spłatę istotnej części obecnego zadłużenia PUI, włączając całość zadłużenia zaciągniętego w związku z zakupem aktywów od Total E&P Norge w 2014 roku.

Kredyt ma charakter odnawialny i został udzielony na okres siedmiu lat, z dwuipółrocznym okresem karencji. Będzie on stanowił jeden z kluczowych elementów finansowania PUI w najbliższych latach. Umożliwi elastyczne kształtowanie planów dotyczących działalności poszukiwawczej i wydobywczej. PUI będzie miała możliwość dowolnego nabywania innych aktywów wydobywczych w rejonie Norweskiego Szelfu Kontynentalnego. Środki z kredytu pomogą płynnie realizować także ambitny plan zagospodarowania dwóch nowych złóż ropy i gazu (Gina Krog oraz Snadd).

Formuła Reserve Based Loan sprawia, że kredyt zapewni dużą samodzielność finansową PUI, a tym samym nie będzie wprost obciążać działalności PGNiG SA w Polsce. Wynika to z faktu, że kredyt będzie zabezpieczony na norweskich aktywach i zapewni także dodatkowe oszczędności dla Grupy PGNiG w obszarze kosztów finansowych.

W sierpniu 2015 roku PUI dokona spłaty około 1,3 mld złotych do PGNiG. Ta kwota obejmuje spłatę 400 mln zł finansowania pomostowego udzielonego w związku z zakupem aktywów od Total, jak również wcześniejszą spłatę innych pożyczek wewnątrzgrupowych. Taka wcześniejsza spłata, z perspektywy PGNiG, znacznie przyspieszy zwrot z inwestycji w Norwegii. Zakłada się, że do 2017 roku skumulowane transfery środków z Norwegii do Polski przewyższą nominalną wartość inwestycji w spółkę norweską.

***

Obecnie PGNiG Upstream International posiada 15 koncesji na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Na ośmiu z nich prowadzi działalność poszukiwawczą, w tym na dwóch jako operator. Spółka planuje wystąpić o następne koncesje w ramach nadchodzących rund koncesyjnych.

Łączne zasoby wydobywalne, które przypadają na PUI wynoszą 81 milionów baryłek ekwiwalentu ropy i gazu (dane na grudzień 2014). To ponad 10% łącznych zasobów Grupy PGNiG. W pierwszym półroczu 2015 roku PUI wyprodukowała 4,3 mln baryłek, co stanowiło 22% łącznego wydobycia Grupy PGNiG w tym okresie.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X